در حمله خونین طالبان 'بیش از چهل سرباز' ارتش افغانستان کشته شدند

ارتش حق نشر عکس AFP
Image caption به گفته منابع محلی بیش از چهل سرباز ارتش در ولایت جنوبی ارزگان کشته شدند

جنگجویان طالبان به یک پایگاه نظامی ارتش در ولسوالی چنارتو ولایت ارزگان حمله کردند و کنترل پایگاه را به دست گرفتند.

اخترمحمد، فرمانده پلیس ولسوالی چنارتو ولایت ارزگان امروز یکشنبه ۱۴ اسد/مرداد به بی‌بی‌سی گفت در این حمله ۴۴ نفر از نیروهای ارتش کشته شدند و اجسادشان هنوز در میدان جنگ باقی مانده است.

او می‌گوید تنها جسد سه سرباز و شماری از زخمیان در فرماندهی پلیس نزد آنهاست.

آقای اختر محمد می‌گوید طالبان حوالی ساعت یک نیمه شب شنبه به این پایگاه حمله کرده و ساختمان آن را نیز نابود کرده‌اند.

او می‌گوید جنگجویان طالبان آنها را از چهار طرف محاصره کرده‌اند و به دولت هشدار می‌دهد که اگر نیروهای کمکی به آنها نرسد، سربازان پلیس در این ولسوالی نیز کشته خواهند شد.

جان محمد، از سران قومی ولسوالی چنارتو نیز از کشته و زخمی شدن نزدیک به چهل سرباز ارتش در این ولسوالی خبر می‌دهد .

به گفته او، جنگ در ولسوالی چنارتو هنوز هم ادامه دارد و افراد گروه طالبان به سوی فرماندهی پلیس این ولسوالی در حال پیش‌روی هستند.

Image caption ارزگان در جنوب افغانستان از ولایات نسبتا ناامن این کشور است

گزارش‌هایی نیز وجود دارد که طالبان مسلح، برخی از تأسیسات دولتی این ولسوالی را که هنوز به بهره‌برداری سپرده نشده بود، با جاسازی مین تخریب کرده‌اند.

مقام‌های نظامی این ولایت اما تنها سقوط پایگاه نظامی را به دست طالبان تائید می‌کنند و آمار تلفات را بسیار کمتر می‌خوانند.

محمد معروف احمدزی، فرمانده پلیس ارزگان تایید می‌کند که پایگاه نظامی در ولسوالی چنارتو به دست طالبان افتاده اما در این رویداد تنها سه سرباز کشته و سه نفر دیگر زخمی شدند.

او می‌گوید که در این درگیری ۱۱ جنگجوی طالبان کشته شدند و نیروهای امنیتی دولتی اکنون تلاش دارند تا منطقه را از وجود مخالفان مسلح پاکسازی کنند.

قاری یوسف احمدی، یکی از سخنگویان طالبان گفته در این حمله پایگاه ارتش را تصرف کردند و مقدار زیادی مهمات و سلاح به دست آوردند.

طالبان ادعا کرده در این حمله ۵۵ سرباز دولتی را کشته‌اند.

ولسوالی چنارتو، در شرق شهر ترینکوت مرکز ولایت ارزگان قرار دارد و بسیاری از ساحات آن، در جریان دو سال گذشته تحت تصرف مخالفان مسلح حکومت بود.

مطالب مرتبط