نزدیکان ژنرال دوستم: آثار شکنجه در بدن قیصاری دیده می‌شود

حق نشر عکس E.Farahamnd/facebook
Image caption آقای قیصاری (وسطی) برای ملاقات به یک مهمانخانه مربوط به ریاست امنیت ملی آورده شد

افراد نزدیک به ژنرال عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری افغانستان که توانستند پس از تلاش‌های فراوان نظام‌الدین قیصاری را در یک مهمانخانه متعلق به ریاست امنیت ملی در کابل ملاقات کنند، می‌گویند در بدن او آثار شکنجه را دیده‌اند.

خبرنگار بی‌بی‌سی در کابل می‌گوید یک سخنگوی ریاست جمهوری در این مورد اظهار بی‌اطلاعی کرده است.

آقای قیصاری که عصر یازدهم سرطان/تیر به اتهام تهدید مسئولان امنیتی ولایت شمالی فاریاب دستگیر و به کابل منتقل شد، خود فرمانده پلیس در ولسوالی قیصار همان ولایت و در عین حال فرمانده نیروهای خیزش مردمی علیه طالبان بود و نماینده خاص ژنرال دوستم در فاریاب محسوب می‌شد.

نزدیکان ژنرال دوستم می‌گویند که تلاش‌ها برای آزادی نظام‌الدین قیصاری ادامه دارد.

حق نشر عکس B.A.Tahyanj/facebook
Image caption نزدیکان ژنرال دوستم: ارگ ریاست جمهوری خواهان پی‌گیری پرونده نظام‌الدین قیصاری (چپ) از سوی مراجع قضایی است

بشیر احمد ته‌ینج، سخنگوی حزب جنبش اسلامی به رهبری ژنرال دوستم گفته است که بعد از ظهر امروز (پنج‌شنبه ۱۷ اسد/مرداد) به ملاقات نظام‌الدین قیصاری رفته‌اند.

این دیدار در یکی از ریاست‌های امنیت ملی (اداره استخبارات) افغانستان در کابل انجام شده است. او گفت در حال حاضر آقای قیصاری در یک "مهمان‌خانه" امنیت ملی در کابل تحت نظر است.

آقای قیصاری متهم شده که مقام‌های امنیتی در فاریاب را تهدید به مرگ کرده و به آنها دشنام داده است. همچنین گفته شده که او به عنوان فرمانده نیروهای خیزش مردمی در این ولایت متهم به نقض حقوق بشر و آزار و اذیت مردم است.

بشیر احمد ته‌ینج به بی‌بی‌سی گفت که در ملاقات امروز زمینه گفت‌وگوی تلفنی آقای قیصاری با معاون اول رئیس جمهوری، فرماندهان تحت امرش و اعضای خانواده او فراهم شد.

حق نشر عکس B.A.Tahyanj/facebook
Image caption آقای قیصاری از یک مهمانخانه امنیت ملی با عبدالرشید دوستم تلفنی صحبت کرد

آقای ته‌ینج علاوه کرد که ارگ ریاست جمهوری تاکید دارد پرونده نظام‌ الدین قیصاری از مسیر قضایی‌اش پیگیری شود، اما جنبش اسلامی به این باور است که اتهامات علیه او کلاً سیاسی است و باید از راه گفت‌وگو حل شود.

او گفت در حالی که بیشتر از یک ماه از بازداشت آقای قیصاری گذشته اما هنوز نشانه‌های شکنجه روی بدن او دیده می‌شود.

به گفته آقای ته‌ینج نظام‌الدین قیصاری در گفت‌وگوی دو ساعته امروز خواستار رهایی سربازانش شده است. گفته شده که همراه آقای قیصاری ۱۶ سرباز او نیز دستگیر شده‌اند.