ارگ: نیروهای تازه‌نفس بیشتری به غزنی اعزام شده‌اند

غزنی حق نشر عکس Shahhussain murtazawi/facebook
Image caption ارگ ریاست جمهوری از اعزام نیروهای بیشتر به غزنی خبر داد

مقام‌ها در ارگ ریاست جمهوری افغانستان از اعزام نیروهای تازه‌نفس بیشتری به غزنی خبر داده‌اند.

شاه حسین مرتضوی، یکی از سخنگویان ارگ امروز دوشنبه ۲۲ اسد/مرداد در صفحه رسمی خود در فیسبوک نوشت که محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در جلسه فوق‌العاده امنیتی شب گذشته، دستور اعزام نیروهای امنیتی بیشتری را به غزنی داده است.

او همچنین صبح امروز تصاویری از نیروهای امنیتی در صفحه خود منتشر کرده و نوشته این نیروها به نزدیکی شهر رسیده‌اند.

طالبان شامگاه جمعه (۱۹ اسد/مرداد) دست‌کم از سه طرف حملات گسترده‌ای را به شهر غزنی آغاز کردند و بخش‌هایی از این شهر را به تصرف خود درآوردند. از آن روز تاکنون جنگ به شدت در این شهر ادامه دارد.

هنوز آمار دقیق تلفات مشخص نیست، اما برخی منابع گزارش کرده‌اند که در درگیری‌های چند روز گذشته ۱۱۴ نفر کشته و ۱۴۲ نفر زخمی شده‌اند. شماری از منابع گفتند که اجساد قربانیان هنوز در خیابان‌ها است.

یک منبع صحی/بهداشتی در غزنی به بی‌بی‌سی گفت ۶۸ پلیس، ۱۶ مخالف مسلح و ۱۳ غیرنظامی در بین این کشته‌شدگان هستند و بقیه اجساد نیز شناسایی نشده‌اند.

حق نشر عکس Shahhussain murtazawi/facebook
Image caption آقای مرتضوی با نشر تصاویر نیروهای امنیتی گفته این نیروها به نزدیکی شهر غزنی رسیدند

حمایت هوایی نیروهای آمریکایی

اودنل مارتین، سخنگوی نیروهای آمریکایی در افغانستان به بی‌بی‌سی گفته که آنها نیز در دو روز گذشته دست‌کم پانزده حمله هوایی در شهر غزنی انجام داده‌اند.

با وجود آن که مردم در شهر غزنی از شدت جنگ و ناآرامی‌ها گزارش دادند، اما او می‌گوید که شهر اکنون نسبتا آرام است و مردم آزادانه رفت و آمد می‌کنند.

سخنگوی نیروهای آمریکایی گفته طالبان هیچ مرکزی را در شهر غزنی به دست نیاورده و اکنون عملیات پاکسازی طالبان در این شهر از سوی نیروهای امنیتی افغانستان جریان دارد.

روز گذشته، محمد شریف یفتلی، رئیس ستاد مشترک ارتش گفته بود که عملیات پاکسازی جنگجویان طالبان به کندی پیش می‌رود چون طالبان در خانه‌های مردم مستقر شده‌اند و از آن‌جا به عنوان سنگر استفاده می‌کنند.

نیروهای آمریکایی نیز این موضوع را تایید کرده اما طالبان این ادعا را رد کرده است.

طرفین جنگ در شهر غزنی ادعای وارد کردن تلفات سنگین به یکدیگر دارند.

طالبان هنوز هم مدعی‌اند که شهر غزنی در کنترل آنهاست و راه‌های ارتباطی این شهر را بسته‌ و پیشروی آنها در این شهر ادامه دارد.

حق نشر عکس یاسان
Image caption نیروهای آمریکایی و دولت افغانستان ادعا کردند که جنگجویان طالبان از خانه‌های مسکونی به عنوان سنگر استفاده می‌کنند

جنگ‌های چند روز گذشته، باشندگان شهر غزنی را خانه‌نشین کرده است. شماری نیز مجبور شده‌اند از شهر فرار کنند. برق بسیاری مناطق قطع شده و فعالیت شرکت‌های مخابراتی متوقف است. از این رو اطلاعات کمی درباره وضعیت فعلی این شهر در دست است.

شماری از اهالی این شهر در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی از تلفات غیرنظامیان، کمبود مواد خوراکی و افزایش قیمت‌ها خبر دادند.

سازمان ملل متحد نیز با نشر اعلامیه‌ای از وضعیت غیرنظامیان در شهر غزنی ابراز نگرانی کرده است.

این سازمان گفته که گزارشاتی از تلفات غیرنظامیان و بی‌جا شدگان اهالی شهر به آنها رسیده است.

سازمان ملل از طرفین درگیری خواسته، حقوق بشری غیرنظامیان را رعایت کنند و مخصوصا مانع دسترسی مردم به خدمات بهداشتی نشوند.

ولایت غزنی با ۱۹ ولسوالی (شهرستان) حدود یک میلیون جمعیت دارد. از این میان پنج ولسوالی امن و چهار ولسوالی دیگر نیز تا حدودی امن هستند اما بقیه ولسوالی‌ها یا در کنترل گروه طالبان است یا جنگجویان این گروه در آنها حضور گسترده دارند.

با حمله تازه طالبان به شهر غزنی، این چهارمین بار در سال‌های اخیر است که این گروه قادر به ورود به مراکز شهرهای افغانستان می‌شود.

مطالب مرتبط