تلفات چهار روز جنگ در غزنی؛ ۱۰۰ نظامی و ۳۰ غیرنظامی کشته شدند

غزنی حق نشر عکس Gmic
Image caption وزیر دفاع افغانستان کم‌کاری‌های امنیتی را برای وضعیت این روزهای غزنی تایید کرد

طارق شاه بهرامی، وزیر دفاع افغانستان می‌گوید تاکنون در دو مرحله، یک هزار نیروی تازه نفس به شهر غزنی فرستاده شده است.

او که امروز دوشنبه ۲۲ اسد/مرداد در نشست خبری مشترک با ویس احمد برمک، وزیر داخله/کشور اشتراک کرده بود، گفت در چهار روز جنگ در شهر غزنی صد نظامی و بین ۲۰ تا ۳۰ غیرنظامی کشته شدند.

وزیر دفاع اما آمار تلفات طالبان را بیشتر از این خواند. به گفته او، در این درگیری‌ها ۱۹۴ مخالف مسلح از جمله دوازده فرمانده آنها کشته و ۱۴۷ جنگجوی دیگر زخمی شدند.

آقای بهرامی گفت تنها در حملات هوایی امروز ۹۵ مخالف مسلح در شهر غزنی کشته شدند. به گفته او در بین جنگجویان طالبان اتباع پاکستان، چچن و عرب نیز دیده شده است.

وزیر داخله افغانستان نیز گفت در بین تلفات نظامیان ۷۰ نفر آنها پلیس هستند.

در روزهای گذشته هیچ آمار دقیق و تایید شده‌ای از تلفات جنگ غزنی وجود نداشت. اما گزارش‌هایی از باقی ماندن اجساد در خیابان‌ها و بی سرنوشتی زخمیان به دلیل کمبود امکانات صحی/بهداشتی منتشر شده بود.

آقای برمک گفت انتقال اجساد و زخمیان نیز از طریق هوا و زمین آغاز شده است.

حق نشر عکس یاسان
Image caption جنگ در شهر غزنی از چهار روز به این سو جریان دارد

طالبان شب جمعه (۱۹ اسد/مرداد) دست‌کم از سه طرف حملات گسترده‌ای را به شهر غزنی آغاز کردند و بخش‌هایی از این شهر را به تصرف خود درآوردند. از آن روز تا کنون جنگ به گونه شدید در این شهر ادامه دارد.

مقام‌های امنیتی افغانستان با اشاره به فرستادن نیروهای حمایتی به شهر غزنی، اظهار امیدواری کردند که تا ۲۴ ساعت آینده، تغییرات زیادی در وضعیت غزنی بیاید.

وزیر داخله می‌گوید عملیات آنها در این شهر برای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان با احتیاط پیش می‌رود.

وزیر دفاع افغانستان نیز تایید کرد که ممکن در پیش آمدن وضعیت فعلی در غزنی کمبودی‌ها و کم‌کاری‌هایی در بین نیروهای امنیتی وجود داشته اما از ممانعت از سقوط شهر غزنی به دست مخالفان مسلح به عنوان یک دستاورد یاد کرد.

وزیر داخله افغانستان نیز اظهارات طالبان در مورد تصرف مراکز امنیتی و دولتی در غزنی را شدیدا رد کرد و آن را دروغ خواند.

حق نشر عکس Shahhussain murtazawi/facebook
Image caption ارگ ریاست جمهوری افغانستان نیز صبح امروز از اعزام نیروهای تازه نفس به غزنی خبر داده بود

جنگ‌های چند روز گذشته باشندگان شهر غزنی را خانه‌نشین کرده است. شماری نیز مجبور شده‌اند از شهر به سختی فرار کنند. برق بسیاری مناطق قطع شده، فعالیت شرکت‌های مخابراتی متوقف است. از این رو اطلاعات کمی درباره وضعیت فعلی این شهر در دست است.

شماری از اهالی این شهر در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی از تلفات غیرنظامیان، کمبود مواد خوراکه و افزایش قیمت‌ها خبر دادند. وزیر داخله امروز گفت با نهادهای خیریه در تماس شدند و به زودی کمک‌های بشردوستانه را نیز به این شهر خواهند فرستاد.

با وجود اظهارات مقام‌های امنیتی، طالبان هنوز هم مدعی‌اند که شهر غزنی در کنترل آنهاست و راه‌های ارتباطی این شهر را بسته‌ و پیشروی آنها در این شهر ادامه دارد.

ولایت غزنی با ۱۹ ولسوالی (شهرستان) حدود یک میلیون جمعیت دارد. از این میان پنج ولسوالی امن و چهار ولسوالی دیگر نیز تا حدودی امن هستند اما بقیه ولسوالی‌ها یا در کنترل گروه طالبان است یا جنگجویان این گروه در آنها حضور گسترده دارند.

با حمله تازه طالبان به شهر غزنی، این چهارمین بار در سال‌های اخیر است که این گروه قادر به ورود به مراکز شهرهای افغانستان می‌شود.

حق نشر عکس Gmic
Image caption وزیر داخله افغانستان می‌گوید هفتاد نفر از تلفات نظامی در شهر غزنی سربازان پلیس هستند

مطالب مرتبط