'قرارگاه چینی‌ها' در شمال افغانستان به دست طالبان افتاد

فاریاب حق نشر عکس MOD/facebook
Image caption عکس از آرشیو، شماری از نیروهای امنیتی در قرارگاه مجبور شدند تسلیم شوند

مقام‌های دولتی ولایت فاریاب در شمال افغانستان تایید کردند که یک قرارگاه ارتش در این ولایت به دست طالبان افتاده است.

نقیب الله فایق، والی فاریاب امروز سه شنبه ۲۳ اسد/مرداد به محفوظ ذبیدی، خبرنگار بی‌بی‌سی گفت دو رو پیش طالبان به این قرارگاه حمله کردند و ۱۷ سرباز ارتش را کشتنند و ۱۲ نفر دیگر را زخمی کردند.

این قرارگاه ارتش که به خاطر ساخته شدنش توسط چینی‌ها به "قرارگاه چینایی‌ها" مشهور است در ولسوالی غورماچ ولایت فاریاب موقعیت دارد.

والی فاریاب می‌گوید این قرارگاه نظامی از چند روز به این سو در محاصره طالبان بود و با وجود درخواست مکرر از وزرای امنیتی، هیچ نیروی کمکی به این منطقه نرسید.

آقای فایق گفت نیروهای باقیمانده در قرارگاه مجبور شدند بدون درگیری، به طالبان تسلیم شوند. شمار این نیروها به پنجاه نفر می‌رسیده است.

او می‌گوید که به اساس گزارش‌هایی که به آنها رسیده پس از سقوط قرارگاه به دست طالبان، جنگجویان این گروه شماری از زخمیان را نیز کشته‌اند.

حق نشر عکس قطب الدین کوهی
Image caption این قرارگاه که توسط چینی‌ها ساخته شده با نام " کمپ چینایی‌ها" مشهور است

ذبیح الله مجاهد، از سخنگویان گروه طالبان نیز گفته این گروه این قرارگاه را با تمام تجهیزات و مهمات آن در کنترل دارند و ۵۷ سرباز در این قرارگاه با این گروه یکجا شده‌اند.

همچنین محمد طاهر رحمانی، رئیس شورای ولایتی فاریاب به بی‌بی‌سی گفته که تنها در روز اول درگیری در این قرارگاه یازده سرباز کشته و ۲۱ نفر زخمی شدند.

او می‌گوید که ۱۴۰ سرباز در این قرارگاه حضور داشتند که شماری از آنها کشته و زخمی و شماری نیز اسیر شدند.

آقای رحمانی هشدار می‌دهد که اگر به وضعیت امنیتی ولایت فاریاب توجه نشود مناطق زیادی از این ولایت به دست طالبان خواهد افتاد.

غفور احمد جاوید، سخنگوی وزارت دفاع می‌گوید نیروهای تازه نفس برای پس گرفتن کنترل قرارگاه ارتش در ولسوالی غورماچ به فاریاب فرستاده شده است.

او همچنین می‌گوید در درگیری‌ها در این قرارداد ۱۷ سرباز ارتش کشته و ۱۹ نفر زخمی شدند اما آمار سربازانی که اسیر شدند مشخص نیست.

در چند روز اخیر درگیری‌های شدید میان نیروهای امنیتی و طالبان در نقاط مختلف افغانستان جریان دارد. روز گذشته در ولایت تخار در شمال این کشور دوازده پلیس مرزی کشته شدند. در جنوب افغانستان از پنج روز به این سو جنگ شدیدی در شهر غزنی جریان دارد و دست‌کم ۱۰۰ سرباز و ۳۰ غیرنظامی کشته شدند.

Image caption فاریاب در شمال افغانستان در سالهای اخیر شاهد ناامنی‌های زیادی بوده

مطالب مرتبط