'طالبان کنترل یک ولسوالی در فاریاب را به‌دست گرفتند؛ ده‌ها سرباز تسلیم شدند'

وزارت دفاع حق نشر عکس MOD/facebook
Image caption عکس از آرشیو، گفته می‌شود که ده‌ها سرباز در ولسوالی بلچراغ به طالبان تسلیم شدند

شماری از مقام‌های محلی در ولایت فاریاب در شمال افغانستان خارج شدن کنترل ولسوالی بلچراغ را از دست دولت تایید کردند.

یک مقام از نیروهای پلیس که نخواست نامش در گزارش درج شود، امروز یکشنبه ۲۸ اسد/مرداد به بی‌بی‌سی گفت که شب گذشته ولسوالی بلچراغ به کنترل طالبان درآمد.

او می‌گوید که فرمانده پلیس ولسوالی بلچراغ که سرپرست این ولسوالی نیز بود، همراه با بیش از ۳۰ پلیس و سرباز ارتش به طالبان تسلیم شد.

محمد شاه مرادی، فرمانده پلیس ولسوالی بلچراغ سه روز پیش در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی گفته بود که نزدیک به شصت نفر از سربازان امنیتی در این ولسوالی محاصره شدند.

او هشدار داده بود که اگر نیروهای کمکی از پایتخت به این ولسوالی نرسند، طالبان کنترل آن را به دست خواهند گرفت.

Image caption ولسوالی بلچراغ پیش از این نیز چند بار بین دولت و طالبان دست به دست شده است

طاهر رحمانی، رئیس شورای ولایتی فاریاب نیز امروز تایید کرد که کنترل ولسوالی بلچراغ به دست طالبان افتاده است.

به گفته او، چهل نفر از سربازان پلیس و ارتش از جمله فرمانده پلیس و مسئول امنیتی این فرماندهی به طالبان تسلیم شدند.

ذبیح الله مجاهد، از سخنگویان گروه طالبان نیز گفته فرماندهی پلیس، ساختمان ولسوالی و تمام تاسیسات دولتی ولسوالی بلچراغ را تصرف کردند.

کنترل این ولسوالی پیش از این نیز چند بار بین دولت و طالبان دست به دست شده است.

Image caption ولایت فاریاب در شمال افغانستان از ولایات ناآرام این کشور است

درگیری‌ها در فاریاب

یک مقام از پلیس در شمال افغانستان می‌گوید که منطقه 'بازار چهل گزی' در ولسوالی قیصار ولایت فاریاب نیز شب گذشته به دست طالبان افتاده است.

بازار چهل گزی، یکی از مناطق مهم ولسوالی قیصار است که شامل ۲۴ روستا می‌شود. منبع پلیس می‌گوید در درگیری‌های این منطقه ۱۰ سرباز ارتش کشته و شماری نیز زخمی شدند.

رئیس شورای ولایتی فاریاب، وضعیت امنیتی این ولایت را نگران کننده می‌خواند. او می‌گوید از چهارده ولسوالی ولایت فاریاب تنها کنترل چهار ولسوالی آن در دست دولت است. هفت ولسوالی دیگر در محاصره طالبان است و تنها ساختمان ولسوالی‌های آن در اختیار دولت است.

به گفته او، در حال حاضر ولسوالی های غورماچ، کوهستانات و بلچراغ در کنترل طالبان است.

فاریاب از ولایت‌های ناآرام در شمال افغانستان است. اوایل هفته گذشته طالبان قرارگاه ارتش ملی موسوم به "قرارگاه چینایی‌ها" در هفت کیلومتری ولسوالی بلچراغ را تصرف کرده بودند. از میان ۱۴۰ نیروی ارتش مستقر در این قرارگاه ۵۰ نفر آنها تسلیم طالبان شده و بقیه کشته و زخمی شدند. تا هنوز از سرنوشت اسیران این رویداد خبری در دست نیست.

چند روز پیش نیز طالبان حمله تهاجمی را به هدف تصرف ولسوالی المار ولایت فاریاب سازماندهی کرده بودند که با حملات هوایی ارتش، عقب رانده شدند.

مطالب مرتبط