اشرف غنی آتش‌بس مشروط سه ماهه با طالبان اعلام کرد

حق نشر عکس AFP/Getty

اشرف اغنی، رئیس جمهوری افغانستان یک آتش‌بس سه ماهه مشروط را با گروه طالبان اعلام کرد.

به گفته آقای غنی این آتش‌بس از فردا دوشنبه ۲۹ اسد/مرداد که مصادف با روز عرفه است، شروع و تا زادروز پیامبر اسلام که اواخر ماه عقرب/آبان است، ادامه خواهد یافت.

آقای غنی در مراسم گرامی‌داشت از استقلال افغانستان در قصر دارالامان در کابل اعلام کرد که این آتش‌بس مشروط به اعلام مشابه از سوی طالبان است و می‌تواند تا زمانی‌که این گروه بخواهد ادامه بیابد.

آقای غنی گفت که این تصمیم را پس از مشورت با اقشار مختلف مردم، از جمله علما اتخاذ کرده است.

او گفت که این آتش‌بس را به درخواست شورای عالی صلح، شورای سرتاسری علمای افغانستان، علمای جهان اسلام، سازمان کنفرانس اسلامی و پادشاه عربستان سعودی اعلام کرده است.

رئیس جمهوری افغانستان گفته است که گروه طالبان باید "به ندای صلح دولت افغانستان است که خواسته مردم این کشور است لبیک گفته" و این گروه نیز آتش‌بس اعلام کند.

واکنش‌ها

گروه طالبان مدت کوتاهی پس از اعلام این آتش‌بس بیانیه‌ای در مورد عفو شماری از زندانیان نزد خودشان منتشر کردند اما در این بیانیه هیچ واکنش به آتش‌بس نشان نداده‌اند.

این گروه گفته که به مناسبت عید قربان به دستور ملاهبت‌الله، رهبر این گروه شماری از زندانیانی را که نزد آنها زندانی است، آزاد می‌کنند.

دولت پاکستان هم که معمولا از سوی کابل متهم به حمایت از طالبان می‌شود، بلافاصله از این تصمیم دولت افغانستان استقبال کرده و حمایتش را از آتش‌بس اعلام کرده است.

ینس اشتولتنبرگ، دبیرکل ناتو نیز در توییتی با حمایت از آتش‌بس دولت افغانستان نوشته است: "من طالبان را تشویق می‌کنم که با رعایت این آتش‌بس نشان بدهند که به مردم اهمیت قایل هستند."

حق نشر عکس Reuters
Image caption در دومین روز عید فطر (۱۶ ژوئن ۲۰۱۸ - ۲۶ خرداد ۱۳۹۷) شماری از اعضای گروه طالبان وارد کابل شدند و مردم درخیابان‌ها با آنها سلفی گرفتند

"طالبان روی مدیریت آتش‌بس به نتیجه نرسیده‌اند"

دولت افغانستان و گروه طالبان دو ماه پیش در جریان سه روز عید فطر نیز آتش‌بس دوجانبه اعلام کردند که روی‌هم رفته از سوی هردو طرف رعایت شد و امیدواری‌ها برای آتش‌بس درازمدت را افزایش داد.

آتش‌بس اولی از جانب دولت افغانستان برای ۱۸ روز رعایت شد. حدود دوماه پیش در پی توافق آتش‌بس، طالبان پس از هفده سال یکبار دیگر روی جاده‌های کابل ریختند.

اما پس از پایان آتش‌بس گروه طالبان حملات شدیدی را علیه مواضع نیروهای دولت افغانستان به راه انداختند و در دو ماه گذشته نبردها در این کشور به صورت بی‌سابقه شدت گرفته است.

در دو هفته اخیر نیز گروه طالبان در حمله گسترده‌ای را به شهر غزنی مرکز ولایت غزنی، بخش‌های از این شهر برای چند تصرف کردند و در نتیجه این حمله این حمله صدها سرباز نیروهای امنیتی، غیرنظامیان و اعضای این گروه کشته شدند.

یک دیپلمات خارجی به بی‌بی‌سی گفته که هم دفتر طالبان در قطر و هم شورای کویته با آتش‌بس موافق هستند، اما روی چگونگی مدیریت آن هنوز به نتیجه نرسیده‌اند. بر اساس گزارش‌ها، این گروه نمی‌خواهد مثل بار قبل وارد شهرها شده و ملای عام ظاهر شود.

حق نشر عکس یاسان
Image caption گفته می‌شود که در جریان پنج روز جنگ در شهر غزنی دست‌کم ۶۰ غیرنظامی و ۱۴۵ نظامی در این شهر کشته شدند

در همین حال، رهبر طالبان دیروز در پیامی به مناسبت عید به مذاکرات مستقیم با آمریکا تاکید کرده است و در عین حال گفته، آمریکایی‌ها برای فرار از پذیرفتن مسئولیت جنگ، به جای مذاکرات سازنده، راه و طرحی را پیشنهاد کرده که نه معقول است و نه هم عملی. جزییات این طرح هنوز روشن نیست.

اوایل ماه جاری میلادی گروه طالبان تایید کردند که مسئولان این گروه با یک دیپلمات ارشد آمریکایی مذاکرا مستقیم کرده‌اند.

یک مقام مسئول طالبان در گفتگو با بی بی سی، طرف آمریکایی را آلیس ولس، معاون دستیار مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا معرفی کرده و مذاکرات انجام شده را "بسیار مهم" خوانده بود.

Image caption شماری زیادی از نظامیان افغان در مدت آتش‌بس ۱۸ روزه کشته شدند