پلیس خیمه معترضان را از مقابل کمیسیون انتخابات افغانستان جمع کرد

افغانستان
Image caption کمیسیون انتخابات افغانستان چندین روز بر روی کارمندانش بسته بود

با برچیده شده خیمه معترضان از مقابل ساختمان کمیسیون مرکزی انتخابات افغانستان در کابل، این کمیسیون امروز ( شنبه سوم سنبله/ شهریور) بعد از دو هفته وقفه، فعالیتش را از سر گرفت.

بامداد امروز نیروهای پلیس ضد شورش با استفاده از زور خیمه معترضان را که در مقابل کمیسیون انتخابات برپاکرده بودند، جمع و با استفاده از گاز اشک آور آنان را پراکنده کردند.

هرچند که خیمه معترضان برچیده شده ولی آثار خشونت میان معترضان و نیروهای پلیس هنوز در محل بجا مانده است. چندین خودرو تخریب شده در محل دیده می‌شود و شواهد نشان می‌دهد که نیروهای پلیس از گاز اشک آور استفاده کرده‌اند.

۲۲ اسد/مرداد وقتی کمیسیون انتخابات افغانستان فهرست نهایی نامزدهای انتخابات پارلمانی را اعلام کرد، ۳۵ نفر از این فهرست حذف شده بودند، و شماری از حامیان آنان در مقابل کمیسیون انتخابات تجمع کردند.

اولین روز تجمع اعتراضی آنان با انفجار انتحاری در نزدیکی محل این معترضان همراه بود که منجر به کشته شدن یک سرباز پلیس و زخمی شدن سرباز دیگر شد، ولی درِ کمیسیون انتخابات تا بامداد امروز بسته باقی ماند.

Image caption آثار خشونت میان معترضان و نیروهای پلیس در محل باقی مانده و پلیس مدعی است که معترضان این سنگها را برای مقابله با پلیس به محل آورده بودند.

مقام‌های کمیسیون انتخابات افغانستان اعلام کرده بودند که فعالیت آنان در محلی دیگری ادامه داشته ولی عملا معترضان مانع ورود ده‌ها کارمند این کمیسیون به ساختمان آن شدند.

حفیظ الله هاشمی، یکی از اعضای کمیسیون انتخابات افغانستان تایید کرد که متوقف شدن فعالیت دفتر مرکزی کمیسیون انتخابات مشکلاتی را ایجاد کرده که مهمترین آن تهیه فهرست نهایی رای دهندگان است که با مشکل مواجه شده‌است.

او گفت که قرار بود این فهرست در آخر ماه اسد نشر شود ولی مشکلات باعث شد که تاکنون فهرست نهایی تهیه نشود و کمیسیون نتواند بر اساس تاریخ اعلام شده فهرست نهایی را تهیه و در محل‌های رای گیری نصب کند.

آقای هاشمی اخلال در استخدام کارمندان و هماهنگی با وزارت معارف (آموزش و پرورش) افغانستان را از مشکلات دیگر بر سر راه این کمیسیون اعلام کرد ولی گفت که کمیسیون مصمم است که انتخابات پارلمانی افغانستان ۲۸ میزان/مهر امسال حتما برگزار کند.

او گفت که اعتراض هواداران نامزدهای حذف شده باعث شده که دفاتر این کمیسیون هنوز در ولایت‌های پروان، بدخشان، سمنگان، پکتیا، تخار و ننگرهار بسته بماند. به گفته آقای هاشمی، همزمان با دفتر کابل، دفاتر لوگر در جنوب کابل و قندوز در شمال افغانستان نیز توسط نیروهای پلیس باز شده‌اند.

امروز در شهر جلال آباد، مرکز ولایت ننگرهار نیز در نزدیکی خیمه معترضان در ورودی کمیسیون انتخابات حمله انتحاری رخ‌داد که دو نفر کشته و چهار نفر دیگر زخمی شدند.

Image caption پلیس برای متفرق کردن معترضان از گاز اشک آور استفاده کرده است.