محمد حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی افغانستان استعفا کرد

. حق نشر عکس .
Image caption حمدالله محب (دست راست) جای حنیف اتمر (دست چپ) به عنوان مشاور امنیت ملی تعیین شده است

محمد حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی افغانستان و از شخصیت‌های تاثیرگذار و نزدیک به محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان استعفا کرد. حمدالله محب، سفیر افغانستان در آمریکا به عنوان مشاور امنیت ملی تعیین شد.

هارون چخانسوری، سخنگوی رئیس جمهوری اعلام کرد که امروز شنبه استعفای آقای اتمر از سوی رئیس جمهوری منظور شد و همزمان سفیر افغانستان در آمریکا به عنوان مشاور جدید امنیت ملی تعیین شده است.

آقای اتمر بعد از انتخابات سال ۲۰۱۴ به عنوان مشاور امنیت ملی افغانستان انتخاب شد و موافقتنامه امنیتی میان افغانستان و آمریکا را او با این کشور امضا کرد.

در خبرنامه‌ای که به رسانه‌ها فرستاده شده است، آقای اتمر دلائل استعفای خود را " اختلافات جدی با سیاست‌ها و روش‌های سطح رهبری دولت در عرصه حفظ و تحکیم وحدت و اجماع ملی، تامین صلح و امنیت، مدیریت سیاسی و امور انتخابات، حکومتداری خوب و تحکیم روابط منطقوی و بین‌المللی کشور در ماه‌های اخیر خوانده است."

در هفته‌های اخیر انتقادها از نهادهای امنیتی برای آنچه ناکامی آنها در تامین امنیت خوانده می‌شود، بالا گرفته است. فاضل فضلی، یکی از مشاورین رئیس جمهوری در توییترش نوشته است که تغییرات در نهادهای امنیتی به دلیل ناکامی‌های ممتد این نهادهاست.

گزارش‌های تایید نشده مبنی بر جابجایی در رهبری وزارت داخله، دفاع، و ریاست/اداره امنیت ملی هم وجود دارد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption آقای اتمر بعد از ایجاد حکومت وحدت ملی، موافقتنامه امنیتی میان افغانستان و آمریکا را امضا کرد

حنیف اتمر

آقای اتمر وزیر توسعه روستا در دوره حکومت انتقالی، وزیر معارف (آموزش و پرورش) در دوره اول ریاست جمهوری حامد کرزی و وزیر داخله/ کشور در دور دوم ریاست جمهوری او بود.

حنیف اتمر، از نخستین اعضای کابینه افغانستان پس از فروپاشی رژیم طالبان و ایجاد اداره جدید به رهبری حامد کرزی بود.

او از اجرای برنامه همبستگی ملی به عنوان یکی از دستاوردهای مهم خود در وزارت توسعه روستا یاد می‌کند.

اما در اکتبر ۲۰۰۸، پست آقای اتمر نیز در جریان تغییرات گسترده در کابینه تغییر کرد و به عنوان وزیر داخله (کشور) افغانستان معرفی شد.

بعد از حمله شورشیان مسلح در سال ۱۳۸۹ به لویه جرگه در روز برگزاری این جرگه، محمد حنیف اتمر از سمت خود استعفا کرد. او دارای فوق لیسانس در رشته مدیریت امور کشورهای بعد از جنگ از دانشگاه یورک بریتانیا است.

از آقای اتمر به عنوان یکی از مقتدرترین مشاورین امنیت ملی و یکی از نزدیکترین چهره‌ها به آقای غنی یاد می‌شود.

حنیف اتمر از تشکیل حزب سیاسی جدید در افغانستان خبر داد

اتمر و رحیمی مشاور امنیت ملی و رئیس دفتر غنی شدند

مشاور امنیت ملی افغانستان به پاکستان رفت