رئیس جمهوری افغانستان استعفای وزیران دفاع، داخله و رئیس امنیت را نپذیرفت

افغانستان حق نشر عکس MOI/MOI
Image caption رئیس جمهوری افغانستان استعفای این سه مقام امنیتی را نپذیرفته است.

ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرده که محمد اشرف غنی استعفای وزیران دفاع، داخله/کشور و ریاست امنیت ملی افغانستان را نپذیرفته است.

در روزهای گذشته بعد از حمله خونین به شهر غزنی، همچنین حمله خونین انتحاری به یک مرکز آموزشی و حمله روز عید به ارگ ریاست جمهوری در شهر کابل، کاربران شبکه‌های اجتماعی خواستار استعفای مقام‌های ارشد امنیتی افغانستان از جمله ویس احمد برمک، وزیر داخله/ کشور، محمد معصوم استانکزی، رئیس امنیت ملی، طارق شاه بهرامی، وزیر دفاع و محمد حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی افغانستان شدند.

روز گذشته محمد حنیف اتمر از سمت خود استعفا داد و آقای غنی فورا استعفای او را پذیرفت و حمدالله محب سفیر افغانستان در آمریکا را به جای وی منصوب کرد. گفته می‌شود که اختلاف میان آقای غنی و اتمر در ماه‌های اخیر شدید شده بود، موضوعی که آقای اتمر در استعفا نامه خود آن را تایید کرده است.

حق نشر عکس Arg
Image caption آقای غنی امروز رسما حمدالله محب را به عنوان جانشین آقای اتمر معرفی کرد ولی خود آقای اتمر در این جلسه حضور نداشت.

در خبرنامه‌ای که او به رسانه‌ها فرستاده دلائل استعفای خود را " اختلافات جدی با سیاست‌ها و روش‌های سطح رهبری دولت در عرصه حفظ و تحکیم وحدت و اجماع ملی، تامین صلح و امنیت، مدیریت سیاسی و امور انتخابات، حکومتداری خوب و تحکیم روابط منطقوی و بین‌المللی کشور" در ماه‌های اخیر خوانده است.

در خبرنامه ارگ ریاست جمهوری نیز از فعالیت گذشته آقای اتمر تقدیر نشده و فقط نوشته رئیس جمهور کشور، استعفای مشاور امنیت ملی را منظور کرد و همزمان حمدالله محب به جای او تعیین نموده است.

معصوم استانکزی

محمد معصوم استانکزی در سال ۱۳۳۷ در ولسوالی محمد آغه ولایت لوگر در جنوب افغانستان است. آقای استانکزی لیسانس خود را در رشته مخابرات از دانشگاه نظامی افغانستان و سند کارشناسی را از دانشگاه کمبریج بریتانیا بدست آورده است.

Image caption آقای استانکزی در بهار ۱۳۹۷ به دلیل افزایش ناامنی و کم‌کاری استیضاح شد

آقای استانکزی از سال ۱۳۶۲ الی ۱۳۶۵ به عنوان استاد افسران افغان کار کرده و علاوه بر آن وزیر مخابرات افغانستان در دوره حکومت انتقالی بوده است.

او یکی از مسئولین اصلی برنامه خلع سلاح در افغانستان بود و در سال‌های اخیر نیز به عنوان رئیس دبیرخانه شورای عالی صلح افغانستان کار کرده است.

آقای استانکزی در سال ۲۰۱۱ همراه با فردی که خود را نماینده گروه طالبان معرفی کرده بود به دیدار برهان‌الدین ربانی رهبر حزب جمعیت و رئیس شورای صلح افغانستان رفته بود که انفجار بمب کارگذاری شده در دستار این فرد باعث مرگ آقای ربانی شد.

او در سرطان/تیر ۱۳۹۴ از طرف آقای غنی به عنوان وزیر دفاع نامزد شد که از پارلمان رای نگرفت و حدود یکسال در این سمت باقی ماند.

آقای غنی او را در بهار سال ۱۳۹۵ به عنوان رئیس امنیت ملی افغانستان معرفی کرد که از مجلس نمایندگان رای اعتماد گرفت. آقای استانکزی در بهار ۱۳۹۷ به دلیل افزایش ناامنی و کم‌کاری استیضاح شد ولی دوباره به سمتش ابقا شد.

ویس احمد برمک

ویس احمد برمک، که حدود ۴۵ سال عمر دارد، پیش از این در پست‌های وزارت احیا و انکشاف (توسعه) دهات و وزیر دولت در امور رسیدگی به حوادث طبیعی کار کرده است.

او در رشته علوم توسعه‌ای و بازسازی بعد از جنگ، از دانشگاه مطالعات آفریقا و خاورمیانه لندن ( SOAS) فوق لیسانس دارد.

رئیس‌جمهوری افغانستان ویس احمد برمک را وزیر داخله معرفی کرد

دیدار 'اتفاقی' وزیر داخله با افراد طالبان در کابل

مشاجره لفظی وزیر داخله افغانستان با ژنرال زیر دستش

حق نشر عکس MOI
Image caption سخنان روزهای اخیر آقای برمک با معاون امینتی فرمانده پلیس کابل خبرساز شد

آقای برمک مدتی در دانشگاه کابل نیز تدریس کرده است.

در روزهای گذشته بعد از حمله روز عید که ارگ ریاست جمهوری نیز یکی از اهداف بود، برخورد آقای برمک با ژنرال محمد صادق مرادی، معاون امنیتی فرمانده پلیس کابل خبرساز شد. او آقای مرادی را "معاون بی‌کفایت" خواند و از او خواست تا بنشیند چون "چتیات/مزخرف" می‌گوید. آقای مرادی در پاسخ می‌گوید او ژنرال است و بی‌کفایت نیست.

طارق شاه بهرامی

آقای بهرامی در سال ۱۳۴۶ در ولایت لغمان متولد و در سال ۱۳۶۲ بعد از ختم مکتب/مدرسه وارد دانشگاه نظامی کابل شده است. او در سال ۱۳۶۵ از این دانشگاه مدرک کارشناسی /لیسانس خود را گرفته است.

حق نشر عکس MOD
Image caption آقای بهرامی فرماندهی واحد ۴۴۴ نیروهای کماندوی ارتش را در ولایت هلمند در کارنامه دارد.

او در سال ۱۳۶۷ کورس عالی افسران را سپری و درسال ۱۳۹۳ ازکالج همکاری قرارگاه و فرماندهی بریتانیا مدرک نظامی گرفته است.

او در سطوح مختلف ارتش افغانستان کار کرده و از سال ۱۳۸۸ تا سال ۱۳۹۱ به عنوان فرمانده واحد ۴۴۴ نیروهای کماندوی ارتش در ولایت هلمند خدمت کرده است.

او همچنین در سال ۱۳۹۴ در شورای امنیت ملی افغانستان کار کرده است.

علاوه بر آن او به عنوان معاون ارشد امنیتی وزارت کشور افغانستان کار کرده و در سال ۱۳۹۶ به عنوان سرپرست وزارت دفاع منصوب و بعد از مجلس نمایندگان افغانستان به عنوان وزیر دفاع رای اعتماد گرفت.