چهارمین رهبر داعش در افغانستان کشته شد

داعش
Image caption شاخه خراسان گروه داعش در ماه ژانویه ۲۰۱۵ اعلام موجودیت کرد

مقام‌های محلی ولایت ننگرهار در شرق افغانستان می‌گویند "ابوسعد ارهابی"، رهبر داعش در افغانستان در ولسوالی خوگیانی این ولایت کشته شده است.

عطاء الله خوگیانی، سخنگوی والی ننگرهار امروز یکشنبه چهارم سنبله/شهریور به بی‌بی‌سی گفت رهبر داعش در افغانستان با ده نفر دیگر از همراهانش شب گذشته در یک حمله هوایی مشترک نیروهای امنیتی افغانستان و نیروهای حمایت قاطع کشته شد.

او می‌گوید که این رهبر داعش باشنده اصلی اورکزی ایجنسی پاکستان بود.

شاه حسین مرتضوی، معاون سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان در فیسبوکش نوشته که کشته‌شدن رهبر داعش در افغانستان، "قاطعیت" دولت در مبارزه با تروریسم را نشان می‌دهد.

این چهارمین رهبر داعش در افغانستان است که در این کشور کشته می‌شود.

اولین رهبر این گروه به نام حافظ سعید خان در اسد/مرداد سال ۱۳۹۵ و دومین رهبر این گروه به نام عبدالحسیب در ثور/اردیبهشت ۱۳۹۶ در ولایت ننگرهار و سومین رهبر این گروه به نام ابو سید در سرطان/تیر ۱۳۹۶ در ولایت کنر کشته شده بودند.

حق نشر عکس EPA
Image caption حمله انتحاری در مرکز آموزشی موعود نزدیک به پنجاه کشته به جا گذاشت

در حال حاضر داعش در افغانستان عمدتا در ننگرهار در شرق و جوزجان در شمال افغانستان نفوذ و حضور دارد، ولی هرازگاهی برخی بمب‌گذاری و حملات انتحاری در کابل و برخی جاهای دیگر هم به این گروه نسبت داده می‌شود.

آخرین حملاتی را که گروه داعش مسئولیت آن را برعهده گرفت، حملات موشکی در شهر کابل در روز عید قربان و حمله خونین به مرکز آموزشی موعود در غرب کابل بود.

گروه داعش، افغانستان، ایران، پاکستان و برخی مناطق آسیای میانه را "ولایت خراسان" خلافت اسلامی می‌داند و به همین دلیل، اعضای این گروه در افغانستان "داعش خراسان" نامیده می‌شود.

شاخه خراسان گروه داعش در ماه ژانویه ۲۰۱۵ اعلام موجودیت کرد.

مطالب مرتبط