افغانستان از به تعویق افتادن نشست صلح مسکو خبر داد

غنی و لاوروف حق نشر عکس Reuters/Arg
Image caption سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه (راست) و اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان

دولت افغانستان اعلام کرده است که به منظور"آمادگی‌ها و موثریت بیشتر" نشست مذاکرات صلح با گروه طالبان در مسکو به تعویق افتاده است.

چند روز پیش سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه تایید کرد که گروه طالبان ماه آینده (سپتامبر) در نشست مذاکرات صلح در مسکو شرکت خواهد کرد. افغانستان در واکنش گفته بود که در این نشست شرکت نمی‌کند.

حالا ارگ ریاست جمهوری با انتشار خبرنامه‌ای گفته است که رئیس جمهوری افغانستان و وزیر خارجه روسیه امروز (۵ سنبله/شهریور) در گفت‌وگوی تلفنی تصمیم گرفته‌اند تا نشست مسکو را به تعویق بیافتد.

در خبرنامه آمده است: "در این گفت‌وگو تصمیم گرفته شد که به منظور آمادگی‌ها و موثریت بیشتر، نشست مسکو به تعویق انداخته شود، تا هر دو کشور مشترکاً برای این نشست آمادگی بگیرند و دولت‌های افغانستان و روسیه مشترکاً این نشست را مدیریت و میزبانی کنند."

دولت روسیه تاکنون درباره به تعویق افتادن نشست مسکو اطلاعی نداده است.

این نخستین بار خواهد بود که گروه طالبان در روند گفت‌وگوهای مسکو شرکت می‌کند. روسیه روند گفت‌وگوهای جداگانه‌ای را روی آینده افغانستان پی‌گیری می‌کند و در دو سال گذشته نشست‌هایی را در مورد وضعیت این کشور میزبانی کرده است.

موضع دولت افغانستان در برابر روند گفت‌وگوهای صلح این بوده است که هر بحثی که در منطقه درباره افغانستان مطرح می‌شود باید در "محوریت دولت افغانستان" برگزار شود.

حق نشر عکس AFP
Image caption در نشست‌های مسکو پیوسته تاکید شده در بحران افغانستان راه حل نظامی ندارد

روسیه از زمانی که نیروهای موسوم به دولت اسلامی یا داعش در افغانستان ظاهر شده‌اند، در مسائل مربوط به این کشور نقش فعال‌تری به عهده گرفته چرا که این موضوع می‌تواند تهدیدی بالقوه برای روسیه تلقی شود.

روسیه مذاکرات صلح افغانستان را با دعوت از چین و پاکستان آغاز کرد و سپس دولت افغانستان را هم به این مذاکرات دعوت کرد.

فرماندهان آمریکایی و مقامات محلی افغانستان بارها روسیه را متهم به حمایت از گروه طالبان کرده و گفته‌اند نشانه‌های دیده شده که روسیه به این گروه تسلیحات فراهم می‌کند.