ادامه اعتراضات احزاب مهم افغانستان به روند انتخابات؛ ده‌ها نفر راهپیمایی کردند

احزاب حق نشر عکس fazl ghani haqmal
Image caption نمایندگان احزاب می‌گویند راهپیمایی امروز آغاز اعتراضات مدنی آنها بود

ده‌ها نفر از حامیان احزاب سیاسی افغانستان امروز در کابل در اعتراض به روند انتخابات راهپیمایی کردند.

اشتراک کنندگان این راهپیمایی از ۳۵ حزب و جریان سیاسی که احزاب مطرح افغانستان از جمله حزب جمعیت، حزب اسلامی (حکمتیار)، حزب جنبش و حزب وحدت اسلامی افغانستان نیز در بین آنهاست، نمایندگی می‌کردند.

فضل غنی حقمل، یکی از سخنگویان حزب اسلامی افغانستان می‌گوید راهپیمایی امروز آغاز اعتراضات مدنی این احزاب است که تا قبول خواست‌های‌شان ادامه خواهد یافت.

تغییر سیستم انتخابات افغانستان از نظام تک‌رای غیرقابل انتقال به نظام تناسبی، استفاده از سیستم بایومتریک/انگشت نگاری برای رای‌دهندگان و نظارت احزاب از تمام مراحل انتخابات مهمترین خواست‌های این جریان‌هاست.

در چند ماه گذشته نمایندگان این احزاب چندین جلسه و گردهمایی را به راه انداخته و خواست‌های‌شان را با حکومت مطرح کردند اما حکومت این خواست‌ها را نپذیرفت و گفت زمان برای عملی شدن آنها بسیار کم است.

در آخرین مورد، این احزاب، فرصتی دو هفته‌ای به دولت داده و پس از پایان این مدت اعلام کردند که نافرمانی مدنی را در مقابل حکومت آغاز می‌کنند.

در بخشی از اعلامیه ائتلاف ملی افغانستان در پایان این فرصت آمده: " (ائتلاف و احزاب سیاسی) با تحرکات و اقدامات حق‌طلبانه و نافرمانی‌های مدنی دروازه‌های تقلب را بسته و مانع حاکم شدن تقلب بر سرنوشت مردم افغانستان خواهد شد و اجازه بازی با حیات سیاسی ملت افغانستان را به تیم حاکم نخواهد داد."

حق نشر عکس fazl ghani haqmal
Image caption نمایندگان احزاب می‌گویند به زودی اعتراضات‌شان را در ولایات افغانستان نیز آغاز خواهند کرد

احزاب افغانستان می‌گویند انتخاباتی که با شیوه کنونی برگزار شود مورد قبول آنها نخواهد بود.

این احزاب سیاسی پیش از این نیز هشدار داده بودند که اگر روند انتخابات به همین شکل ادامه یابد، "تمام گزینه‌ها را قابل بحث دانسته و از همه امکانات‌شان برای جلوگیری از اجرای این روند استفاده خواهند کرد."

قرار است در ماه میزان/ مهر انتخابات پارلمانی افغانستان با سه سال تاخیر و انتخابات شوراهای ولسوالی این کشور برای اولین بار برگزار ‌شود. کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید نهایت تلاش خود را برای تامین شفافیت این انتخابات خواهند کرد اما تاریخ برگزاری انتخابات تغییر نخواهد کرد.

مطالب مرتبط