بریتانیا به بالا بردن مهارت‌های جنگی نیروهای افغان کمک می‌کند

حق نشر عکس ONSCA
Image caption آقای ویلیامسون (نفر دوم از راست) وعده داده که در افزایش مهارتهای جنگی افغانستان را یاری می‌رساند.

گوین ویلیامسون، وزیر دفاع بریتانیا در دیدار از افغانستان اعلام کرده که بریتانیا دولت افغانستان را به بالابردن مهارت نیروهای جنگی و افزایش ظرفیت نیروهای هوایی کمک خواهد کرد.

گوین ویلیامسون وزیر دفاع بریتان با حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان امروز جمعه ۹ سنبله/شهریور دیدار کرده است.

وزیر دفاع بریتانیا در این سفر گفته که زمانی "در کوچه‌های بریتانیا زمانی امنیت کامل احساس می‌شود که در راه و کوچه‌های افغانستان امنیت کامل محسوس باشد."

آقای محب هم در دیدار خواستار پایان جنگ در افغانستان شده و گفته که نمی‌خواهد نسل آینده افغانستان نیز در جنگ زندگی کنند.

چندی قبل بریتانیا اعلام کرد که ۴۴۰ سرباز دیگر به افغانستان اعزام می‌کند که نقش این نیروها آموزشی خواهد بود. با اعزام این سربازان شمار سربازان بریتانیایی در افغانستان به یک ۱۱۰۰ می‌رسند. بیشترین نیروی که تاکنون بریتانیا در افغانستان بعد از سال ۲۰۰۱ میلادی داشته ۹۵۰۰ سرباز بودند که بیشتر آنان در ولایت جنوبی هلمند مستقر شده بودند.

حق نشر عکس Arg
Image caption کماندوهای ارتش حدود یک سال قبل از لشکر به سپاه ارتقا یافتند.

با ارسال این نیروهای تازه نفس که گفته می‌شود اواخر تابستان انجام خواهد شد بریتانیا سومین کشوری خواهد بود که بیشترین شمار نیروی نظامی را در افغانستان خواهد داشت. از میان حدود ۱۶ هزار سرباز خارجی مستقر در افغانستان آمریکا اکنون بیشترین شمار سرباز را در این کشور دارد.

افزایش کماندوهای ارتش

با افزایش خشونتها و حملات نیروهای شورشی در افغانستان، کابل تشکیلات نیروهای ویژه ارتش را حدود یک سال قبل گسترش و به سطح سپاه بزرگترین واحد تشکیلاتی ارتش افغانستان ارتقا داد.

این نیروها در عملیات تهاجمی علیه گروه‌های شورشی نقش عمده‌ای دارند؛ به دلیل اینکه از توانایی و تحرکات بالا برای حمله به شورشیان در مناطق مختلف برخوردارند، تجهیزات پیشرفته برای اجرای عملیات‌های شبانه نیز دارند.

پیش از این نیروها یک فرقه/لشکر را تشکیل می‌دادند، اما برای بالابردن مهارت نیروهای ارتش افغانستان آنها به یک سپاه تبدیل شدند.