وزارت علوم ایران: دانشجویان افغان شهریه‌هایشان را به ریال می‌پردازند

حسین‌سالار آملی حق نشر عکس Farsnews

حسین سالارآملی، معاون وزیر علوم ایران در امور بین‌المللی گفته است که با دانشگاه‌های ایران مذاکراتی انجام شده تا دانشجویان افغان مقیم ایران بتوانند شهریه‌های خود را به جای دلار به ریال بپردازند.

در هفته‌های اخیر و با سقوط ارزش ریال در برابر ارز خارجی، گفته شد که شمار زیاد دانشجویان افغان دیگر قادر نیستند شهریه‌ها و هزینه‌های خود را به دلار بپردازند و به همین دلیل در دانشگاه ثبت نام نمی‌کنند.

آقای آملی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس درباره کاهش ثبت نام دانشجویان خارجی در دانشگاه‌های ایران گفته: "دانشجوی خارجی که از بیرون به ایران می‌آید قطعاً با خود دلار و یورو به کشور می‌آورد و با توجه به اینکه زندگی ایران در شرایط فعلی برای خارجی‌ها ارزان‌تر از قبل است، قطعاً راحت‌تر بوده و قطعاً‌ از آن استفاده خواهند کرد."

آقای آملی افزود: "مشکل ایجاد شده صرفاً برای گروهی از افغانستانی‌های ساکن در ایران است که در گذشته‌های دور در کشورمان زندگی می‌کردند اما پاسپورت ایرانی هم ندارند. این افراد از طریق کنکور وارد دانشگاه‌ها شده‌اند که پیش از این باید هزینه دلاری می‌پرداختند."

معاون وزیر علوم ایران گفته است: "برای رفع مشکل این گروه با هیأت امنای دانشگاه‌های ایران مذاکراتی صورت گرفته تا به جای دریافت هزینه و شهریه دلاری شهریه آنها ریالی دریافت شود."

آقای آملی گفته که "اگر هزینه ارز در ایران بالا برود زندگی دانشجویان خارجی بهتر خواهد بود اما اینکه گفته می‌شود تعداد دانشجویان خارجی حاضر در دانشگاه‌های ایران کمتر شده را تکذیب می‌کنم."

نجیب الله خواجه عمری، وزیر تحصیلات عالی افغانستان هم در سفر به ایران و دیدار با وزیر علوم این کشور، مشکل شهریه دانشجویان افغان را مطرح کرده و خواستار تبدیل دریافت شهریه از ارز خارجی به ریال، واحد پول ایران شده بود.

هفته پیش روزنامه صبح نو چاپ تهران نوشته بود که "بسیاری" از دانشجویان افغان به دلیل افزایش نرخ ارز و نوسان‌های آن از ادامه تحصیل در ایران دست کشیده‌اند.

این روزنامه نوشت: "نوسان‌های اخیر ارزی تا حدی پیش رفته است که بسیاری از دانشجویان افغان تصمیم به انصراف از دانشگاه گرفته‌اند".

به گزارش این روزنامه، افزایش بیش از دو برابری قیمت دلار آمریکا در ماه‌های اخیر در ایران، باعث شده که شهریه دانشجویان خارجی که به دلار محاسبه می‌شود، افزایشی بی‌سابقه پیدا کند.