ناتو در تامین امنیت انتخابات پارلمانی افغانستان سهم می‌گیرد

افغانستان حق نشر عکس Reuters
Image caption کمیسیون انتخابات افغانستان اعلام کرده که نیروهای ناتو در تامین امنیت انتخابات این کشور سهم می‌گیرند.

کمیسیون انتخابات افغانستان اعلام کرده نیروهای حمایت قاطع در کنار نیروهای امنیتی افغانستان در تامین امنیت انتخابات افغانستان سهم خواهند گرفت.

با افزایش حملات نیروهای شورشی و حملات انتحاری در شهرها بخصوص کابل، پایتخت و جلال‌آباد در شرق افغانستان؛ تامین امنیت انتخابات یکی از چالش‌های مهم دولت افغانستان تلقی می‌شود، یافته‌های بی‌بی‌سی نیز نشان می‌دهد که ۷۰ درصد از خاک افغانستان در معرض تهدید طالبان قرار دارد.

حفیظ الله هاشمی، عضو و سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات امروز( چهارشنبه ۲۱ سنبله/شهریور) در یک نشست خبری در کابل گفت که حکومت افغانستان وعده داده که به هر صورت ممکن امنیت انتخابات را در ۲۸ میزان/مهر تامین کند.

او گفت که در ۵۱۰۰ مرکز رای‌دهی در سراسر افغانستان ۲۱ هزار محل رای‌دهی در نظر گرفته شده‌ است.

حق نشر عکس Corporal Andrew Morris (RAF)
Image caption یکی از نیازهای اصلی نیروهای امنیتی افغانستان برای تامین امنیت انتخابات پوشش هوایی است.

آقای هاشمی همچنین افزود که مشخصات و برچسپ‌های که بر شناسنامه‌های بیشتر از ۷ میلیون نفر برای شرکت در انتخابات نصب شده بود، وارد مرکز اطلاعات این کمیسیون شده که تاکنون ۷۸ هزار شناسنامه تکراری ثبت و باطل اعلام شده است.

در دوره‌های قبلی انتخابات، رای دهندگان در افغانستان با استفاده از کارت رای‌دهی در این روند اشتراک می‌کردند اما در انتخابات امسال، برای جلوگیری از تقلب و سوء استفاده از کارت‌های رای‌دهی، دولت تصمیم گرفت که رای‌دهندگان با استفاده از تذکره‌های ورقی که برچسب به آن نصب و ثبت شده باشند، رای دهند.

از آنجا که شماری از مردم افغانستان شناسنامه نداشتند، برای آنان شناسنامه‌های ورقی صادر شد. با توجه به اینکه حدود ۹ میلیون نفر برای شرکت در انتخابات ثبت نام کرده‌اند ولی شماری شناسنامه‌های تقلبی نیز برای شرکت کنندگان صادر شده است.

کمتر از چهل روز به برگزاری انتخابات پارلمانی افغانستان باقی مانده و نگرانی از نبود آمادگی لازم برای برگزاری این انتخابات وجود دارد ولی آقای هاشمی می‌گوید که مواد اساسی انتخابات از قبیل رنگ، صندوق رای‌دهی، ورق‌های رای‌دهی شماری از ولایت‌ها به دفتر کمیسیون رسیده و این کمیسیون درحال انتقال آن به ولایت‌های افغانستان است.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
#شما؛ ناامنی‌ و تاثیر آن بر روند انتخابات در افغانستان