نمایندگان مجلس افغانستان: موافقتنامه امنیتی کابل و واشنگتن مجددا بررسی شود

افغانستان حق نشر عکس parliament
Image caption تصدیق معاهدات و میثاق‌های بین‌المللی یا فسخ الحاق افغانستان به آن از صلاحیت‌های مجلس نمایندگان افغانستان است.

شماری از نمایندگان مجلس افغانستان اعلام کرده که به دلیل خراب شدن اوضاع امنیتی این کشور توافقنامه همکاری امنیتی افغانستان با آمریکا باید مجددا بررسی شود.

این موافقت‌نامه میان افغانستان و آمریکا در روز اول آغاز به کار آقای غنی به عنوان رئیس جمهوری افغانستان در سپتامبر سال ۲۰۱۴ امضا شد.

همایون همایون، نایب اول مجلس نمایندگان افغانستان در جلسه علنی امروز( چهارشنبه ۲۱ سنبله/شهریور) گفت که این پیمان امنیتی "هیج نفعی به افغانستان نرسانده است."

او از نمایندگان خواست که با توجه به اصول وظایف داخلی مجلس نمایندگان افغانستان ۲۰ امضای را که برای بررسی مجدد این توافقنامه امنیتی جمع‌آوری شده به کمیسیون روابط خارجی و کمیسیون دفاعی و تمامیت ارضی راجع و در این باره تصمیم گرفته شود.

براساس اصول وظایف داخلی مجلس نمایندگان افغانستان رئیس یا ۲۰ تن از اعضای مجلس می‌توانند فوریت بررسی موضوع خارج از اجندا را تقاضا و در صورت تایید اکثریت اعضا موضوع به صورت فوری وارد اجندای مجلس شده و به بحث فوری گذاشته می‌شود.

به گفته آقای همایون پیمان امنیتی به صورتی کنونی که "هر روز ۳۰۰ الی ۴۰۰ نفر افغان کشته می‌شوند، به نفع افغانستان نیست." عبدالله بارکزی وکیل مردم ارزگان نیز مدعی شد که آمریکا با توجه به مفاد این توافقنامه عمل نکرده لذا باید این موافقنامه بررسی مجدد شود.

براساس فقره پنجم ماده ۹۰ قانون اساسی افغانستان "تصدیق معاهدات و میثاق‌های بین‌المللی یا فسخ الحاق افغانستان به آن" از صلاحیت‌های مجلس نمایندگان افغانستان است.

اعضای مجلس گفته‌اند مردم افغانستان انتظار داشتند که بعد از امضای توافقنامه امنیتی اوضاع امنیتی در این کشور بهبود یابد و دخالت‌های خارجی کاهش یابد.

حق نشر عکس AFP
Image caption این موافقت نامه در روز اول آغاز به کار آقای غنی در سپتامبر سال ۲۰۱۴ امضا شد.

افغان‌ها معتقدند که حمایت پاکستان از نیروهای شورشی، آموزش و تجهیز این نیروها توسط اسلام‌آباد باعث افزایش ناامنی در این کشور شده است. در کنار آن گزارش‌های نیز درباره ارتباط ایران و روسیه با گروه طالبان نشر شده و شماری از مقام‌های افغانستان آنرا تایید کرده‌اند.

مردم و شماری از سیاسیون افغانستان معتقدند که آمریکا در مقابل این مشکلات افغانستان را تنها گذاشته و با توجه به وجود موافقت‌نامه امنیتی، اقدام لازم را علیه این کشورها نکرده و فشار لازم را بر آنها بخصوص پاکستان برای قطع حمایت‌هایش از گروه‌های شورشی وارد نکرده است.

در سال‌های اخیر مناطق شرقی افغانستان بخصوص ولایت کنر بارها شاهد حمله‌های موشکی پاکستان بود که مقام‌های افغانستان معتقدند، توجه لازم و عکس‌العمل سریع از سوی آمریکا برای توقف آن انجام نشد.

دراین پیمان آمریکا تعهد کرده که از دولت افغانستان در برابر تجاوز خارجی حمایت و دفاع اقتصادی، سیاسی و نظامی به عمل آورد ولی افغانها معتقدند که این کار انجام نشده‌ است.

براساس مفاد این پیمان امنیتی که در سال ۲۰۱۴ امضا شد، حدود ۱۰هزار نیروی آمریکایی و شماری نیرو از دیگر کشورهای عضو ناتو پس از پایان ماموریت رزمی نیروهای ناتو در پایان همان سال در افغانستان باقی بمانند.

براساس این موافقت‌نامه نیروهای خارجی در افغانستان پس از ۲۰۱۴ در پایگا‌ه‌هایی در بگرام، کابل، مزارشریف، هرات، قندهار، شیندند، گردیز و هلمند مستقر شدند.