نیروی هوایی آمریکا: ۳۰ عضو گروه طالبان در ولایت غزنی کشته شدند

افغانستان حق نشر عکس RS
Image caption نیروهای ناتو اعلام کرد که در این حمله ها ۳۰ نفر از افراد و فرماندهان طالبان کشته شده‌اند.

نیروی هوایی آمریکا مستقر در افغانستان اعلام کرده که در حمله هوایی این نیروها به مقر ستیزه‌جویان، ۳۰ جنگجوی گروه طالبان که فرماندهانش نیز در میان آنان بوده، در ولایت غزنی در جنوب افغانستان کشته‌ شده‌اند.

در خبرنامه این گروه که به رسانه‌ها ارسال شده، آمده که این عملیات سه روز قبل ( دوشنبه ۱۹ سنبله/شهریور) در ولسوالی ناوه ولایت غزنی انجام شده است. به گفته این نیروها در یک عملیات دیگر یک انبار مهمات طالبان در ولایت هملند در جنوب افغانستان نیز نابود شده است.

براساس این گزارشها دو حمله هوایی بر یک پایگاه مشهور گروه طالبان در ولایت غزنی انجام شده که مرتبط با دو فرمانده طالبان به نام حمیدالله و مولوی حاجی سلمان آخندزاده بوده‌ است.

مقامات آمریکایی همچنین گفته‌اند که این حمله باعث کاهش نفوذ طالبان و عملیات نظامی آنها در ولایت غزنی و سایر مناطق افغانستان خواهد شد.

اوتو لیر، معاون فرمانده نیروهای ویژه عملیاتی آمریکا و افغانستان گفته است: "از بین بردن این تعداد از جنگجویان گروه طالبان در یک روز یک مثال ملموس از همکاری اطلاعاتی و عملیاتی نیروهای افغان و آمریکایی است که باعث از بین بردن برنامه‌ریزی‌های طالبان می‌شود."

در خبرنامه دیگر این نیروها آمده که روز یکشنبه ۱۸ سنبله نیز نیروهای آمریکایی یک عملیات دیگر در ولسوالی نادعلی ولایت هلمند انجام داده که یک ذخیره گاه مهمات گروه طالبان را در این منطقه نابود کرده است.

در سال ۲۰۱۷، نیروهای آمریکایی حدود چهار هزار بمب در سراسر افغانستان بر سر شورشیان مخالف دولت پرتاب کردند و براساس آمار در مقایسه به سال گذشته، این رقم در سه ماه اول سال ۲۰۱۸، سه برابر بوده است.

به نظر می‌رسد که بمباران هوایی مواضع شورشیان مخالف دولت افغانستان یکی از بهترین تاکتیک‌های نیروهای آمریکایی برای مقابله با آنان بوده است.

آمریکا و ناتو در کنار استفاده از هواپیماهایی بدون سرنشین (پهپاد) برای حمله به مخالفان دولت افغانستان، برای بازسازی نیروهای هوایی افغانستان نیز همت گماشته تا به پای خود ایستاد شود. درمدت دوسال گذشته نیروهای هوایی افغانستان صاحب هلی‌کوپترهای بلک هاک شد و حملات هوایی نیروهای افغان هم بر شورشیان افزایش یافت.