نخست‌وزیر پاکستان: برای افغان‌های متولد پاکستان تابعیت داده شود

عمران خان حق نشر عکس AFP
Image caption عمران‌خان، نخست‌وزیر پاکستان گفته است که دولتش دادن حق شهروندی به مهاجران افغان و بنگلادشی در این کشور را بررسی خواهد کرد

عمران‌خان، نخست‌وزیر پاکستان می‌گوید که دولتش به فرزندان آن عده مهاجران افغان و بنگلادشی که متولد پاکستان هستند، پاسپورت و کارت شناسایی می‌دهد.

آقای خان که در یک گردهمایی در کراچی صحبت می‌کرد، گفت: "به بنگلادشی‌های بیچاره‌ای که ۴۰ سال قبل به این‌جا آمدند، فرزندان‌شان بزرگ شدند اما پاسپورت ندارند، به آن‌ها پاسپورت و کارت شناسایی داده می‌شود. یا آن افغان‌هایی که فرزندان‌شان در پاکستان متولد شده‌اند، به آنها هم [کارت شناسایی و پاسپورت] داده خواهد شد."

در قانون شهروندی پاکستان آمده است هر کودکی که در قلمرو حاکمیت پاکستان بعد از سال ۱۹۵۱ متولد شود، شهروند پاکستان محسوب می‌شود.

وزارت مهاجرین افغانستان می‌گوید در پاکستان ۱.۴ میلیون مهاجر با کارت پناهندگی، حدود ۷۰۰ هزار مهاجر بدون مدرک که شناسایی شدند و ممکن ۴۰۰ هزار مهاجر بدون مدرک که شناسایی نشدند، زندگی می‌کنند.

'افزایش جرایم خیابانی'

نخست‌وزیر پاکستان در سخنرانی امروزش از افزایش جرائم خیابانی در این شهر انتقاد کرد و گفت که در این جرائم افرادی دست دارند که فرصت کار برای‌ آن‌ها مهیا نیست.

او گفت: "جرائم در خیابان‌های کراچی از آن جهت افزایش یافته است که در این‌جا طبقه محروم زندگی می‌کنند. این‌ها افراد بی‌سوادی هستند که کار پیدا نمی‌کنند. پنجاه هزار بنگلادشی در این جا هستند، افغان‌ها این‌جا زندگی می‌کنند. فرزندان آن‌ها در اینجا بزرگ شده‌اند. آن‌ها پاسپورت و کارت شناسایی نمی‌توانند بگیرند و بدون این‌ها کار پیدا نمی‌شود و اگر هم شود، مزدش نصف است."

به گفته عمران‌خان، در تمام جهان به فرزندان مهاجری که در یک کشور پیدا می‌شود، حق شهروندی داده می‌شود، پس چرا پاکستان به این افراد تا این اندازه ظلم می‌کند.

او گفت: "این‌ها انسان هستند. چطور می‌شود که ما آن‌هایی را که ۳۰ تا ۵۰ سال می‌شود در پاکستان زندگی می‌کنند، از حق‌شان محروم کنیم؟"

Image caption گفته شده دو و نیم میلیون افغان در پاکستان زندگی می‌کنند

زندگی افغان‌ها در پاکستان بدون مشکل نیست. سال گذشته و در زمان دولت قبلی پاکستان دیدبان حقوق بشر در گزارشی "بدرفتاری‌های" دولت پاکستان با پناهجویان افغان در این کشور را مورد انتقاد قرار داد و از سازمان ملل متحد و کشورهای کمک‌کننده خواست به پاکستان فشار وارد کند تا از بدرفتاری و اخراج پناهجویان افغان دست بردارد.

مطالب مرتبط