انفجار جان دست‌کم ۹ کودک را در شمال افغانستان گرفت

Image caption در انفجار امروز نه کودک کشته شدند.

منابع محلی ولایت فاریاب در شمال افغانستان اعلام کرده که دستکم ۹ کودک در انفجار کشته و ۵ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

شاهدان عینی نیز به بی‌بی‌سی گفته که این کودکان شش الی ۱۲ سال سن داشتند و در نزدیکی یک پاسگاه پلیس مشغول بازی بودند که انفجار رخ‌داد.

وضعیت شماری از زخمی شدگان نیز وخیم توصیف شده‌است.

سلیمان قل فایض، معاون بهداشت ولایت فاریاب به بی‌بی‌سی گفت که این حادثه در روستای کوه صیاد ولسوالی شیرین تگاب رخ‌داده‌است.

درباره مواد انفجار اظهارات متفاوت وجود دارد آقای فایض گفته که گلوله توپ باقی مانده از جنگ باعث انفجار شده ولی سخنگوی پلیس فاریاب مدعی است که مین کارگذاری شده توسط طالبان عامل انفجار بوده‌است.

به گفته کریم یورش، سخنگوی پلیس فاریاب کشته شدگان شامل دو دختر است و یک دختر زخمی شده‌است.

تاکنون نیروهای شورشی درباره این انفجار ابراز نظر نکرده است.

منابع محلی گفته که این کودکان در حال بازی بودند که انفجار اتفاق افتاد و زمانی که آنان به محل رسیدند، کودکان بر روی زمین نقش زمین شده بودند.

این روستا هفته گذشته برای دو روز در کنترل گروه طالبان بود.

براساس آخرین گزارش سازمان ملل تا ماه ژوئیه سال ۲۰۱۸ قربانیان کودکان نیز ۱۳۵۵ نفر اعلام شده که ۳۶۳ مورد کشته و ۹۹۲ کودک هم مجروح شده‌اند.

سازمان ملل می‌‎گوید آمار غیرنظامیانی که در سال جاری میلادی در افغانستان کشته شده‌اند، بی‌سابقه بوده است. تازه‌ترین اطلاعات نشان داده که در شش‌ ماه اول امسال ۱۶۹۲ غیرنظامی در خشونت‌های جاری کشته شده‌اند. این رقم از سال ۲۰۰۹ میلادی که سازمان ملل شروع به ثبت آمار تلفات افغانستان کرده، تا کنون سابقه نداشته است.

در مدت یاد شده بیش از ۳ هزار غیرنظامی نیز زخمی شده‌اند.