سازمان ملل: در حمله هوایی در شمال کابل ۹ عضو یک خانواده کشته شدند

یوناما حق نشر عکس UNAMA
Image caption (یوناما) گفته که در حمله هوایی روز شنبه هفته جاری خانه یک معلم در ولایت کاپیسا در شمال کابل هدف قرار گرفته و ۹ فرد غیر نظامی کشته شده‌اند.

دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان (یوناما) اعلام کرد که در حمله هوایی روز شنبه هفته جاری خانه یک معلم در ولایت کاپیسا در شمال کابل هدف قرار گرفته و ۹ فرد غیر نظامی کشته شده‌اند.

در خبرنامه یوناما که امروز( سه‌شنبه سوم میزان/مهر) نشر شد، آمده که اطلاعات موثقی دریافت کرده که چهار روز قبل خانه یک معلم در روستای "بدراب" ولسوالی تگاب ولایت کاپیسا هدف حمله هوایی قرار گرفت که باعث مرگ ۹ فرد غیر نظامی شده است.

در این خبرنامه آمده که قربانیان این حمله شامل پدر بزرگ و مادر بزرگ، چهار کودک و سه زن این خانواده هستند. کودکان کشته شده نیز حدود ۲ الی ۱۲ سال سن داشته‌اند.

به گفته این نهاد در این حمله به دلیل تخریب شدن منزل مسکونی پنج عضو دیگر خانواده نیز زخمی شده که شامل زنان و کودکان هستند.

سازمان ملل افزوده که این حادثه زمانی رخ‌ داد که نیروهای دولتی عملیاتی را علیه طالبان در منطقه راه انداخته بودند.

این نهاد افزوده که تاکنون مشخص نیست حمله توسط نیروی هوایی خارجی مستقر در افغانستان انجام شده یا نیروهای هوایی خود افغانستان. وزارت دفاع افغانستان و نیروهای ناتو تاکنون در این باره واکنشی نداشته‌اند.

نمایندگی سازمان ملل در افغانستان از طرف‌های درگیر خواسته که به حفظ جان غیرنظامیان توجه لازم کنند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption سازمان ملل گفته که مشخص نیست حمله توسط نیروی هوایی خارجی مستقر در افغانستان انجام شده و یا نیروهای هوایی افغانستان (تصویر از آرشیو)

براساس اعلام یوناما در ۶ ماه نخست سال جاری میلادی ۱۴۹ نفر در حمله‌های هوایی کشته و ۲۰۴ نفر دیگر زخمی شده‌اند که نسبت به سال ۲۰۱۷ میلادی ۵۲ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

سازمان ملل تاکید کرده که حدود نیمی ازاین قربانیان حمله هوایی را کودکان و زنان تشکیل می‌دهند.

"درحال تعدیل تاکتیک‌های جنگی هستیم"

در همین حال جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا گفته که ارتش این کشور در حال تعدیل تاکتیک‌های جنگی‌اش علیه طالبان در افغانستان است.

گروه طالبان تلفات سنگینی را بر نیروهای امنیتی افغانستان وارد کرده و تنها در یک ماه گذشته بیش از ۵۰۰ سرباز افغان در حملات طالبان جان داده‌اند.

حق نشر عکس EPA
Image caption جیمز ماتیس وزیر دفاع آمریکا

اما آقای ماتیس دیروز در به خبرنگاران در واشنگتن گفت: "ماهم تا حالا تلفات سنگینی به طالبان وارد کرده‌ایم وهمچنین در حال تعدیل تاکتیک‌ها هستیم. ما در بخش‌های مشخص حمایت بیشتری فراهم خواهیم کرد."

اما او جزییات بیشتری در این مورد ارائه نکرد.

تحلیلگران بدین باورند که با درنظرداشت خشونت‌ روبه افزایش در افغانستان، جنگ این کشور امسال با سبقت گرفتن از سوریه، به مرگبارترین جنگ جهان تبدیل خواهد شد.