کمیسیون انتخابات افغانستان: بدون دستگاه بیومتریک هم انتخابات برگزار می‌شود

افغانستان حق نشر عکس IECA

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اعلام کرده که در صورت نرسیدن دستگاه‌های بیومتریک برای استفاده در روز انتخابات، این انتخابات با همان سیستم قبلی برگزار خواهد شد.

قرار است که انتخابات پارلمانی افغانستان بتاریخ ۲۸ میزان/مهر برگزار شود.

حفیظ‌‌الله هاشمی، سخنگو و عضو کمیسیون انتخابات افغانستان اعلام کرده که دولت تدارکات لازم را برای خریداری و استفاده از دستگاه‌های بیومتریک در ۲۱هزار مرکز رای‌دهی در سراسر کشور در نظر گرفته است.

او امروز چهارشنبه (چهارم میزان/مهر) در یک نشست خبری در کابل گفت که ۴هزار و ۵۰۰ دستگاه بیومتریک فردا به کابل می‌رسد و این کمیسیون برنامه آموزشی کارمندان را برای استفاده از آن به زودی آغاز می‌کند.

آقای هاشمی در مورد تصمیم دیرهنگام کمیسیون درباره استفاده از سیستم بیومتریک گفته که استفاده از این فناوری به دلیل نبود بودجه در اولویت این کمیسیون نبود ولی اکنون این بودجه تامین شده است.

این درحالی است که فقط ۲۴ روز به برگزاری انتخابات پارلمانی افغانستان باقی مانده و نگرانی‌ها از به موقع نرسیدن و نحوه استفاده و حفاظت از اطلاعات این دستگاه‌ها وجود دارد.

نهادهای ناظر انتخاباتی می‌گویند کمیسیون مستقل انتخابات برای آنها پاسخ روشن نداده که در مدت زمان اندکی که به برگزاری انتخابات مانده، استفاده از دستگاه‌های بیومتریک چقدر عملی است.

بنیاد انتخابات شفاف افغانستان (تیفا) نگرانی خود را از نحوه استفاده و نظارت از دستگاه‌های بیومتریک ابراز داشته است.

ثبت بیومتریک رای دهندگان برای جلوگیری از تقلب در انتخابات از خواست‌های اصلی ائتلاف بزرگ ملی متشکل از احزاب و جریان سیاسی بود.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان در پی ‌فشارهای این ائتلاف، استفاده از دستگاه بیومتریک را در روند رای‌دهی اعلام کرد. با این اقدام کمیسیون، ائتلاف بزرگ ملی هم به اعتراض خود پایان داد و خیمه‌های خود را از مقابل دفاتر کمیسیون انتخابات جمع و دفاتر بسته ولایتی کمیسیون انتخابات در این ولایت‌های بلخ و قندهار باز شد.