عبدالله: تعریف جهانی از تروریسم وجود ندارد

عبدالله عبدالله حق نشر عکس UN.org

عبدالله عبدالله، رئیس هیات اجرایی افغانستان، در سخنرانی مجمع عمومی سازمان ملل متحد از لزوم رسیدن به یک تعریف مورد قبول جهانی از دهشت‌افکنی و تروریسم سخن گفت.

آقای عبدالله که روز چهارشنبه (۲۶ سپتامبر) در مقر سازمان ملل در نیویورک برای رهبران جهان سخنرانی می‌کرد گفت: "تمام بازیگران باید روی این توافق نمایند که با گروه‌های هراس‌افکن برخورد یکسان داشته باشند، مراکز فعالیت و پناه‌گاه‌های آنان را مسدود نمایند و متخلفان را محاکمه یا به کشور اصلی برگردانند. پاسخ و عمل در این حوزه تا اکنون اندک و غیر کافی بوده است. ما با تمام کشورهای دور و نزدیک کار می‌کنیم تا به نتایج بهتری دست یابیم."

رئیس اجرایی دولت افغانستان همچنین با اشاره به انتخابات آتی پارلمانی در این کشور و انتخابات ریاست جمهوری سال آینده افغانستان گفت: "با توجه به تجربه‌های گذشته، من و رییس جمهور غنی موافقیم که مشروعیت سیاسی از اراده مردم برمی‌خیزد... بدون در نظرداشت این که کی می‌برد و کی می‌بازد، آینده افغانستان بستگی به تقویت اجماع ملی برای دست یافتن به اتحاد و تأمین صلح و ثبات سیاسی دارد که مشروعیت خود را از بنیادهای به دست می‌آورد که متکثر، همه‌شمول و دموکراتیک است."

آقای عبدالله که سال گذشته هم در مجمع عمومی سازمان ملل متحد حضور داشت در بخش دیگری از سخنرانی امروزش به مسایل بین المللی پرداخت و گفت: "به عنوان یک کشور جنگ دیده ما همبستگی خود را با مردم آسیب دیده سوریه و یمن و دیگر جوامعی که در جهان قربانی خشونت‌اند، ابراز میداریم و از حقوق اساسی و بنیادی مردم روهینگا در میانمار حمایت و پشتیبانی می‌نماییم. افغانستان از تلاش‌های سازمان ملل متحد و دیگر سازمانهای بین‌المللی برای صلح عادلانه و جامع مشکل فلسطین به شمول تقاضای مجمع عمومی برای سازوکار بین‌المللی حمایت از افراد ملکی به صورت کامل و همه جانبه حمایت و پشتیبانی می‌کند."

اخبار مرتبط

دیدار روحانی و عبدالله: 'ایران راه آهن چابهار تا مرز افغانستان را می‌سازد'

عبدالله عبدالله: بستن دفاتر کمیسیون کمکی به شفافیت انتخابات نمی‌کند

ضیا‌الحق امرخیل، مشاور ارشد رئیس جمهوری افغانستان شد