انتخابات افغانستان: 'از نهادهای اجتماعی برای کمپین انتخاباتی استفاده نکنید'

وزارت عدلیه افغانستان حق نشر عکس Zakia Adeli/ FB
Image caption ذکیه عادلی: نهادهای اجتماعی اجازه ندارند در کارزارهای انتخاباتی نامزدان فعالیت کنند

وزارت عدلیه/ دادگستری افغانستان هشدار داده است که با نهادهای اجتماعی که وارد فعالیت‌های سیاسی شوند، برخورد خواهد شد.

ذکیه عادلی، معین اجتماعی این وزارت به بی‌بی‌سی گفته است که حضور نهادهای اجتماعی در برنامه‌ها و کمپین‌های تبلیغاتی نامزدان انتخابات پارلمانی نیز به عنوان فعالیت سیاسی شمرده خواهد شد.

انتخابات مجلس نمایندگان افغانستان قرار است کمتر از یک ماه دیگر در ۲۸ میزان/ مهر برگزار شود.

روز جمعه گذشته ( ۶ میزان/ مهر) زمان تبلیغات نامزدان انتخابات آغاز شد و این نامزدان به صورت نسبتا گسترده‌ای، بویژه در کابل برنامه‌های تبلیغاتی خود را شروع کردند.

به گفته خانم عادلی وزارت عدلیه متوجه شده است که در یکی دو ماه گذشته درخواست برای ثبت نهادهای اجتماعی در این وزارت "فوق‌العاده" زیاد شده است.

او گفت: "جالبتر این‌که افرادی درخواست ثبت جواز می‌کنند که خود وکیل/ نماینده مجلس بوده و فعلا هم نامزد هستند".

حق نشر عکس Reuters
Image caption تبلیغات نامزدان انتخابات مجلس نمایندگان افغانستان جمعه( ۶ میزان/ مهر) به صورت نسبتا گسترده‌ای بویژه در شهر کابل آغاز شد

معاون اجتماعی وزارت عدلیه/ دادگستری افزود که این موضوع نشان می‌دهد نامزدانی که خواهان ثبت نهاد اجتماعی هستند، به نحوی می‌خواهند از این نهادها در راستای فعالیت‌های سیاسی و تبلیغاتی استفاده کنند.

بر اساس قانون افغانستان نهادهای غیرسیاسی و غیرانتفاعی همانند اتحادیه، شورا، مجمع، بنیاد، انجمن و سازمان جزو نهادهای اجتماعی محسوب می‌شود.

خانم عادلی گفته است که با این نهادها اگر وارد فعالیت‌های تبلیغاتی نامزدان انتخابات شوند، برخورد خواهد شد. در ابتدا جواز فعالیت‌شان باطل و سپس به نهادهای قضایی معرفی خواهند شد.

وزارت عدلیه افغانستان برخورد با این نوع نهادهای اجتماعی را به تازگی شروع کرده است و در همین زمینه شماره تماسی را برای گزارش تخلفات نهادهای اجتماعی اعلام کرده است.

مطالب مرتبط