انتخابات افغانستان: 'بیش از نیم میلیون نفر' از فهرست رای‌دهندگان حذف شدند

افغانستان حق نشر عکس Getty Images
Image caption فهرست رای دهندگان در افغانستان ۸.۸ میلیون نفر اعلام شد

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان فهرست رای‌دهندگان انتخابات پارلمانی این کشور را ۸.۸ میلیون نفر اعلام‌ کرد و گفت که فهرست رای دهندگان ولایت غزنی مشمول این آمار نیست.

عبدالبدیع صیاد، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان گفته بعد از بررسی بیش از نیم میلیون نفر از فهرست رای دهنگان حذف شده‌اند.

دولت افغانستان ثبت نام از رای‌دهندگان را از ۲۵ حمل/فروردین امسال آغاز و تا ۲۳ جوزا/خرداد ادامه داشت که در این مدت ۹.۵ میلیون نفر برای شرکت در انتخابات ثبت کردند.

در روند ثبت نام از رای‌دهندگان مشکلاتی نیز وجود داشت، شماری از رای‌دهندگان با شناسنامه جعلی ثبت نام کرده و یا اینکه یک نفر به چند نام متفاوت شناسنامه گرفته و ثبت نام کرده بود.

کمیسیون انتخابات اعلام کرد که اطلاعات تمام ثبت‌نام‌شده برای شرکت در انتخابات را وارد مرکز اطلاعات این کمیسیون کرده تا هیج کسی نتواند دوبار رای دهد و یا اینکه با شناسنامه جعلی در انتخابات شرکت کند.

آقای صیاد گفت که فهرست رای‌دهندگان ولایت غزنی به دلیل مشکلاتی که در روند انتخابات آن بروز کرده هنوز اعلام نشده‌است.

حق نشر عکس Noor Rahman Akhlaqi
Image caption این اسناد امروز برای خبرنگاران همرسانی شد

قبل از این تنها کسانی حق رای داشتند که کارت رای‌دهی کمیسیون انتخابات را گرفته بودند، ولی در انتخابات سال ۲۰۱۴ ریاست جمهوری برخی نامزدها معتقد بودند که از این کارت‌ها سوء استفاده شده و زمینه تقلب را فراهم کرده‌است. در انتخابات پارلمانی افغانستان تصمیم گرفته شد که فهرست رای دهندگان با توجه به شناسنامه افراد دوباره تهیه شود.

اکنون نیز یک ائتلاف احزاب سیاسی افغانستان با نام "ائتلاف بزرگ ملی" مرکب از ۳۰ حزب و جریان سیاسی به روند ثبت نام از رای‌دهندگان معترض است و اعلام کرده در صورتی که در روز انتخابات، رای دهندگان از سیستم بیومتریک استفاده نشوند؛ نتیجه انتخابات را قبول ندارند.

کمیسیون انتخابات افغانستان گفته که از این سیستم استفاده خواهد شد.

تاکنون چهار هزار و ۵۰۰ دستگاه انگشت نگاری به کمیسیون انتخابات افغانستان تحویل داده شده و برای انگشت نگاری از تمام رای دهندگان به ۲۱ هزار دستگاه نیاز است که کمیسیون انتخابات افغانستان اعلام کرده به شرطی که بقیه دستگاه‌ها نیز در اختیار آن قرار گیرد، تمام رای‌دهندگان را انگشت نگاری خواهد کرد.

کمیسیون انتخابات افغانستان با اعلام اینکه فهرست رای‌دهندگان ولایت غزنی بعد از تصمیم کمیته ویژه انتخاباتی اعلام خواهد شد، گفته که ولایت‌های کابل پایتخت، ننگرهار در شرق، قندهار در جنوب و بلخ در شمال افغانستان بیشترین میزان رای‌دهندگان را دارند.

به گفته این نهاد ولایت‌های زابل و ارزگان در جنوب و بادغیس در غرب افغانستان کمترین شمار رای‌دهندگان را دارند.