اشرف غنی: برنامه غذای نیروهای امنیتی تغییر کرده و گوشت مرغ اضافه شده

افغانستان حق نشر عکس Arg
Image caption آقای غنی گفت که به سربازان ارتش افغانستان میوه فصل داده می‌شود

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان اعلام کرده است که منو/برنامه غذایی نیروهای امنیتی افغانستان تغییر کرده و گوشت مرغ به منوی غذایی سربازان این کشور افزوده شده است.

آقای غنی که امروز، چهارشنبه ۱۱ میزان/مهر در مراسم افتتاح نمایشگاه زراعتی در کابل صبحت می‌کرد، گفت که براساس قرار دولت با مرغداران، یک روز در هفته به منوی غذای سربازان افغانستان گوشت مرغ اضافه شده است.

او گفت که مصرف گوشت مرغ توسط سربازان ارتش افغانستان صنعت مرغداری را در این کشور هم شکوفا می‌کند.

رئیس جمهوری افغانستان از مرغداران این کشور خواست که در زمینه تامین گوشت مرغ برای نیروهای امنیتی افغانستان به او اطمینان دهند. براساس آمار رسمی اکنون حدود ۵۰۰ تن گوشت و ۳۴۰ میلیون تخم مرغ سالانه در افغانستان تولید می‌شود که حدود نیمی از مصرف این کشور است.

اکنون حدود ۳۵۰ هزار نیروی امنیتی افغانستان در سراسر این کشور، هر روز درگیر یک جنگ طاقت‌فرسا با شورشیان هستند و تدارک مواد غذایی این نیروها همواره از موضوعات جنجالی دراین کشور بوده است.

تصاویری از تغذیه ناکافی سربازان امنیتی به‌ویژه ارتش افغانستان در شبکه‌های اجتماعی بارها خبرساز شده است و انتقادهای زیادی را در پی داشته است.

سال گذشته فرماندهی پلیس ولایت غور در مرکز افغانستان اعلام کرد که به مدت نزدیک به سه ماه، به صورت تدریجی اعاشه/مواد خوراکی نیروهای پلیس این ولایت قطع شده است.

در سال ۱۳۹۴ نیز عبدالرحمن رحمانی یک خلبان نیروهای هوایی افغانستان وقتی از نارسایی وضعیت غذایی خلبانان در صفحه فیسبوکش انتقاد کرد، مورد بازجویی قرار گرفت که واکنش‌های گسترده را در افغانستان پی داشت.

حق نشر عکس abdulrahman.rahmani
Image caption عبدالرحمان رحمانی، خلبان افغان با همرسانی این تصاویر غذای سربازان ارتش در فیس‌بوک خبرساز شد

ژنرال مراد علی مراد، معاون پیشین ارشد امنیتی وزارت داخله/کشور افغانستان نیز در مراسم خدا حافظی‌اش از این وزارت گفته بود از این که به عنوان معاون ارشد امنیتی در وزارت داخله/کشور "نتوانسته شکم سرباز خود را سیر کند، شرمنده است".

نگاهی به منوی غذای سربازان ارتش افغانستان

وزارت دفاع افغانستان در پاسخ به درخواست بی‌بی‌سی در مورد منوی غذایی ارتش افغانستان گفت که این موضوع "محرم" است و حاضر به ارائه منوی کامل غذایی نشد.

یکی از سربازان ارتش در جنوب افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که صبحانه سربازان افغانستان براساس منوی غذای وزارت دفاع ملی شامل شیر، تخم مرغ و نان خشک است. ناهار سربازان نیز شامل لوبیا، برنج و یک نوع خورشت مانند بامیه، بادمجان، کدو و غیره است. در کنار آن روزانه به سربازان ۳۰۰ گرم میوه نیز داده می‌شود.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption برنج و خورشت جزو اصلی مینوی غذای ارتش افغانستان است

این سرباز ارتش که نخواست نامش برده شود، گفت که برای غذای شام سربازان ارتش برنج و قورمه گوشت داده می‌شود. به گفته او البته این منوی غذایی هر روز قابل جابجایی است و حتی سربازان می‌توانند از آشپزخانه درخواست کنند که نصف سهم گوشت را در ناهار و نصف دیگر را در غذای شام دریافت کنند.

آقای غنی امروز اعلام کرد که بعد از این به سربازان میوه فصل افغانستان نیز داده می‌شود. این سرباز نیز تایید کرد که اکنون به آنان میوه فصل داده می‌شود؛ به گونه مثال در تابستان به آنان خربوزه و هندوانه/تربوز، در پائیز سیب و انگور و در فصل زمستان نیز کینو/نارنگی و کیله/موز به آنان می‌دهند.

هنوز مشخص نیست که منویی که این سرباز در مورد آن صحبت کرده، در تمام پایگاه‌های نیروهای امنیتی در سراسر کشور فراهم می‌شود یا نه.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption قرار است که لباس سربازان افغانستان نیز از تولیدات داخلی تهیه شود

آقای غنی مدعی شد که با سیاست‌های جدید اقتصادی حکومت ۲۰ هزار تن برنج تولید شده دهقانان کشور نیز برای سربازان ارتش خریداری شده که به افزایش تولید برنج در داخل این کشور کمک کرده است.

رئیس جمهوری افغانستان همچنین گفت برای احیای صنعت نساجی در افغانستان از سال آینده باید تمام پوشاک نیروهای امنیتی افغانستان از تولیدات داخلی تامین شود.

غذا و دیگر مواد مورد نیاز پلیس افغانستان توسط اداره تدارکات ملی این کشور با شرکت‌ها قرارداد می‌شود. اداره‌ای که زیر نظر شخص رئیس جمهوری فعالیت دارد.