واکنش تند دولت افغانستان به نظریه خصوصی سازی جنگ در این کشور

افغانستان حق نشر عکس ONSC
Image caption شورای امنیت گفته که تمامی گزینه‌های حقوقی را علیه کسانی که در تلاش خصوصی سازی جنگ در افغانستان هستند، بررسی خواهد کرد.

شورای امنیت افغانستان واکنش تند به نظریه خصوصی جنگ در این کشور داده و افزود که بحث‌های خصوصی سازی جنگ افغانستان با هدف افزودن عناصر خارجی و غیر مسئول در جنگ افغانستان صورت گرفته است.

روز گذشته دیدبان حقوق بشر هشدار ‌داد که خصوصی‌سازی جنگ در افغانستان مردم غیرنظامی را بیشتر در معرض خطر قرار می‌دهد.

اریک پرنس، بنیانگذار شرکت امنیتی بلک‌واتر که مناسبات نزدیک با دونالد ترامپ دارد، در تلاش برای متقاعد کردن رئیس‌جمهوری آمریکاست تا جنگ افغانستان به شرکت امنیتی خصوصی او واگذار شود.

اخیرا اریک پرنس در مصاحبه با تلوزیون خصوصی طلوع در کابل از تلاش‎هایش برای واگذاری جنگ افغانستان به شرکت‌ امنیتی خصوصی خودش دفاع کرده بود. او به مخاطبان افغان اطمینان داد در صورتی‌که طرحش پذیرفته شود با به‌کارگیری مربیان نظامی قراردادی، تنها در مدت "شش ماه" به جنگ در افغانستان می‌تواند پایان ببخشد.

در خبرنامه شورای امنیت آمده که دیدگاه خصوصی سازی جنگ افغانستان اصلی را که افغان ها "خود تعیین کننده آینده خود می‌باشند" نقض می‌کند.

این نهاد افزوده که مبارزه با "تروریسم" به رهبری نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان و با حمایت متحدان بین المللی این کشور ادامه داشته و خواهد یافت و دولت و مردم افغانستان تحت هیچ شرایطی اجازه نخواهند داد که مبارزه علیه "تروریسم" خصوصی و به یک تجارت سود آور مبدل گردد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption اریک پرنس مالک شرکت امنیتی خصوصی آکادمی که قبلا بلک‌واتر نامیده می‌شد

بحث خصوصی‌سازی جنگ در افغانستان با مخالفت شدید جناح‌های مختلف سیاسی در کابل مواجه شده است. و فعالان اجتماعی و سازمان‌های مدنی در مورد پیامدهای خصوصی‌سازی امنیت افغانستان ابراز نگرانی کرده‌اند.