بازگشایی کنسولگری پاکستان در ننگرهار

افغانستان حق نشر عکس nmic
Image caption والی ننگرهار گفته که تسهیلاتی را برای مراجعین در اطراف کنسولگری ایجاد کرده است.

کنسولگری پاکستان که از حدود یک ماه قبل در ولایت ننگرهار در شرق افغانستان بسته شده بود، امروز (یکشنبه ۱۵ میزان/مهر) دوباره به کارش آغاز کرد.

عطالله خوگیانی، سخنگوی والی ننگرهار، به بی‌بی‌سی گفت که براساس توافق میان وزارت خارجه افغانستان و مقام‌های کنسولگری پاکستان، کنسولگری پاکستان از امروز صدور ویزا برای اتباع افغانستان را در این ولایت از سر گرفته است.

یک ماه قبل سفارت پاکستان در کابل اعلام کرد که کنسولگری این کشور در شهر جلال آباد را به دلیل "دخالت" حیات الله حیات، والی ننگرهار در امور اجرایی کنسولگری، می‌بندد.

آقای حیات در آن زمان مدعی شده بود که "رشوه و فساد" در کنسولگری پاکستان وجود دارد و روزانه "صدها هزارافغانی رشوه گرفته می‌شود." سفارت پاکستان این اظهارات را "بی‌اساس و مغرضانه" خوانده بود.

از حیات‌الله حیات، والی ننگرهار نقل قول شده که او در امور داخلی کنسولگری مداخله نکرده ولی تسهیلاتی را برای مراجعین در اطراف کنسولگری ایجاد کرده که "جلو رشوه" گرفته شده ‌است.

حق نشر عکس nmic
Image caption والی ننگرهار گفته که با اقدام‌های جدید"جلو رشوه" گرفته شده‌است.

سفارت پاکستان اقدام والی ننگرهار را مخالف کنوانسیون ۱۹۶۳ وین درباره روابط کنسولی دانسته بود.

مقام‌های محلی گفته‌اند که قرار است بعد از این برای یک هزار و ۸۰۰ نفر روزانه ویزا صادر شود، درحالیکه قبلا از این به یک هزار و ۵۰۰ نفر روزانه ویزا صادر می‌شد.

کنسولگری پاکستان در شهر جلال‌آباد نیز برای صدها شهروند ولایت‌های شرق افغانستان ویزا صادر می‌کند، در یک ماه گذشته بسته شدن کنسولگری پاکستان باعث مشکلات زیادی برای ساکنان ولایت‌های شرقی افغانستان شده بود.

برای بازگشایی مجدد کنسولگری پاکستان وزیران خارجه افغانستان و پاکستان نیز قبلا با هم گفتگو کرده بودند.

حق نشر عکس hayatullah.khogiani
Image caption شماری زیادی از ساکنان ولایت شرقی برای دریافت ویزای پاکستان به کنسولگری این کشور در جلال آباد مراجعه می‌کردند.