احتمال حذف تعداد بیشتری از نامزدهای انتخابات افغانستان

افغانستان حق نشر عکس iecc
Image caption آقای روحانی می‌گوید که این نهاد صلاحیت دارد که شماری از نامزدها را از فهرست نهایی حذف کند.

کمیسیون شکایات انتخاباتی افغانستان اعلام کرد که احتمال حذف نامزدهای انتخابات پارلمانی با توجه به اینکه فهرست نهایی اعلام شده، هنوز وجود دارد.

علی رضا روحانی، سخنگوی و عضو این کمیسیون به بی‌بی‌سی گفت که انواع شکایت به کمیسیون رسیده و حتی پرونده کسانی که قبلا درباره‌ آنها شکایت وجود داشته، یا تکمیل شده است و یا هم در حال تکمیل شدن است.

تصامیم کمیسیون شکایت انتخابات نهایی بوده و به اساس ماده نودم قانون انتخابات، کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی می‌تواند موضوعات محدوده صلاحیتش را حتی بدون وجود شکایتی مورد بررسی قرار دهد.

تعداد نامزدانی که احتمالا از فهرست حذف شوند، نوع شکایاتی که علیه آنها وجود دارد و تاریخ اعلام تصمیم کمیسیون در این زمینه، روشن نیست.

قبل از این نیز کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی افغانستان ۳۵ نامزد را از فهرست نامزدان انتخابات پارلمانی حذف کرد که دوازده نماینده برحال پارلمان نیز جزء حذف شدگان بود.

انتخابات پارلمانی افغانستان قرار است در ۲۸ میزان/مهر با سه سال تاخیر، برگزار شود. در این انتخابات ۲۵۶۵ نفر نامزد ۲۵۰ کرسی مجلس نمایندگان شده و نزدیک به ۹ میلیون رای‌دهنده ثبت نام کرده‌اند.

حق نشر عکس iecc
Image caption شب گذشته دو بمب به منزل آقای آریایی پرتاب شد.

پرتاب دو بمب دستی به منزل رئیس کمیسیون شکایات

گزارش شده که افراد مسلح به خانه عبدالعزیز آریایی، رئیس کمیسیون شکایات انتخابات دو بمب دستی پرتاب کرده‌اند. زمان انفجار آقای آریایی و خانواده‌اش در منزل بوده اما به او سایر و افراد ساکن در منزل صدمه نرسیده است.

آقای روحانی درباره عاملان این حمله گفت که موضوع به پلیس حوزه سوم امنیتی کابل راجع شده و تحقیق درباره ادامه دارد.

صفحه ویژه انتخابات پارلمانی افغانستان در بی‌بی‌سی فارسی

انتخابات برای افغانستان چقدر هزینه دارد و کی آن را می‌پردازد؟