حزب وحدت: علی‌پور از مردم دفاع می‌کند و جنایت‌کار نیست

. حق نشر عکس Social Media/Video Picture
Image caption فرمانده خیزش مردمی، علی‌پور معروف به فرمانده شمشیر

حزب وحدت اسلامی، به رهبری محمد کریم خلیلی، می‌گوید فرمانده علی‌پور مجبور شده در ناگزیری از مردم دفاع کند و به هیچ وجه جنایت‌کار نیست.

دو روز پیش عملیات بازداشت یک فرمانده نیروهای مقاومت مردمی موسوم به "خیزش مردمی " به نام "علی‌پور" در ولسوالی لعل و سرجنگل ولایت غور در مرکز افغانستان آغاز شد که در این عملیات هفت غیر نظامی و ۴ پلیس کشته شدند.

آقای علی‌پور که رهبری یک گروه مسلح را برعهده دارد به "فرمانده شمشیر" معروف است.

او حدود سه سال پیش و در پی کشته شدن شماری از غیرنظامیان هزاره توسط شورشیان مسلح مخالف دولت در میدان‌وردک گروه "مقاومت مردمی" را از میان هزاره‌های این ولایت تشکیل داد.

دولت افغانستان در دو روز گذشته عملیات بازداشت این فرمانده را به اتهام "گروگانگیری و آزار مسافرین" آغاز کرده است، ولی او با حمایت بخشی از مردم توانسته است فرار کند.

افراد مسلح، نوعروس و داماد و ۱۲ نفر دیگر را در غور کشتند

قربان علی فصیحی، معاون دفتر سیاسی حزب وحدت ملی، به بی‌بی‌سی گفت که جریانی که علی‌پور را شکل داده، ریشه و منشاء آن در این است که امنیت مردم از سوی دولت تامین نشده است. آقای فصیحی می‌افزاید: "زمانی که فاصله بین حکومت و مردم ایجاد شود و امنیت مردم تامین نشود، کسانی وادار می‌شوند از مردم دفاع کنند و این نباید منجر به قتل عام مردم شود."

نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت داخله در کابل، در نشست خبری‌، روز (یک‌شنبه ۱۵ میزان/مهر) فرمانده علی‌پور را "جنایت‌کار، راهزن و قاتل" خطاب کرد.

آقای رحیمی، افزود که علی‌پور در شاهراه میدان‌وردک، بامیان، غوربند و غور افراد مسلح غیرمسئول دارد و از سوی او بالای نوامیس مردم هم تجاوز جنسی شده است که در این رابطه اسناد هم وجود دارد.

بی‌بی‌سی نتواسته با فرمانده علی‌پور تماس مستقیم برقرار کند.

حق نشر عکس AA/FB
Image caption عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه افغانستان، بدون ذکر نام فرمانده علی‌پور برای بررسی این ماجرا، هیاتی را به غور فرستاده است

همزمان عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی، بدون ذکر نام فرمانده علی‌پور گفته است که برای بررسی کشته شدن غیرنظامی‌ها در ولسوالی‌ لعل و سرجنگل، هیئتی را به این ولایت فرستاده است.

آقای عبدالله در صفحه فیسبوکش نوشته است: "مردم صلح‌دوست و با عزت لعل و سرجنگل همیش در کنار دولت و حکومت قرارداشته‌ و از دستاوردهای نظام دفاع و حمایت کرده‌اند و سزاوار خدمت و حمایت می‌باشند."

قبلا، محمد محقق، یکی از رهبران هزاره و معاون دوم آقای عبدالله، عملیات بازداشت علی‌پور را "عمل عاقبت نیاندیشانه حکومت" خوانده بود.

آقای محقق در بیانیه‌اش که در فیس‌بوک نشر کرده گفته که "فقط می‌شود این لشکرکشی به سمت هزاره‌جات را در راستای تحقیر و لگدمال کردن مردم مناطق مرکزی و اعمال تبعیض‌های قومی از سوی مقام‌های کوتاه‌نظر حکومتی تفسیر کرد."

مشکل دولت غنی با قیصاری چیست و چرا دوستم از او حمایت می‌کند؟

اعتراضات فاریاب: رئیس ستاد ارتش برای کنترل وضعیت به میمنه رفت

در برخی مناطق افغانستان شماری از گروه‌های مسلح محلی شکل گرفته که به گروه‌های "خیزش مردمی" موسوم‌اند و گفته می‌شود در برابر شورشیان مسلح می‌جنگند. در حالی‌که دولت افغانستان برخی از فرماندهان این گروه‌ها را به نقض حقوق بشر و اذیت و آزار مردم متهم می‌کنند، شماری اما بر تاثیر آن‌ها در مبارزه با شورشگری تاکید می‌کنند.

نیروهای امنیتی حکومت افغانستان پیش از این نیز با شماری از فرماندهان گروه‌های مسلح محلی برخورد کرده‌اند. اوایل سال جاری میلادی این نیروها نظام‌الدین قیصاری، فرمانده نیروهای خیزش مردمی و نماینده ژنرال دوستم، معاون اول ریاست جمهوری در ولایت فاریاب را به اتهام نقض حقوق بشر دستگیر کرده‌اند که تاکنون در بازداشت است.

Image caption ولایت غور