انتخابات افغانستان: برگه‌های رای‌دهی بدون بارکد باطل می‌شوند

افغانستان
Image caption کمیسیون انتخابات افغانستان اعلام کرده که ۲۲ هزار دستگاه بیومتریک را تهیه و ارسال آنرا به ولایت‌ها آغاز کرده‌ است

کمیسیون انتخابات افغانستان اعلام کرد که رایی که بارکد ویژه‌ای دستگاه انگشت نگاری (بیومتریک) بر آن نصب نشده باشد، شمارش نمی‌شود.

استفاده از دستگاه انگشت نگاری خواسته اصلی احزاب و جریان‌های سیاسی بود که متشکل از ۳۵ حزب و نهادهای سیاسی هستند.

کمیسیون انتخابات افغانستان نیز ۲۲ هزار دستگاه انگشت نگاری را خریداری و اعلام کرده است که با استفاده از این دستگاه امکان تقلب انتخابات پارلمانی افغانستان که قرار است ۲۸ میزان/مهر امسال برگزار شود، "کاهش می‌یابد".

براساس اعلام کمیسیون، در هر مرکز رای‌دهی یک کارمند تثبیت هویت، وظیفه استفاده از این دستگاه و چاب بارکد هر فرد رای‌دهنده را بر عهده دارد. این کارمند توسط اداره مرکزی آمار افغانستان آموزش دیده و موظف است که بارکدی را که از دستگاه بیومتریک می‌گیرد به برگه رای‌دهی الصاق و به صندوق رای اندازد.

کبرا رضایی، از سخنگویان کمیسیون انتخابات افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که کمیسیون انتخابات تصویب کرد که هیج رای بدون بارکد را حساب نکند.

او گفت که انتقال و توزیع ۲۲ هزار دستگاه بیومتریک خریداری شده به سراسر افغانستان آغاز شده است.

خانم رضایی گفت که انتقال آن به ولایت‌های دور دست با هواپیما و با همکاری وزارت دفاع افغانستان آغازشده و قرار است که به ولایت‌های دیگر نیز به زدوترین فرصت دستگاه بیومتریک ارسال شود.


صفحه ویژه انتخابات افغانستان