نامزدانی که 'بیش از حد' هزینه کرده‌اند ممکن است دادگاهی شوند؛ انتخابات پارلمانی۹۷

افغانستان حق نشر عکس Getty Images
Image caption کمیسیون انتخابات اعلام کرده که نباید مصارف نامزدها از ۸۰۰ هزار افغانی الی ۲.۳ میلیون افغانی بیشتر باشد.

مقام‌های کمیسیون انتخابات افغانستان اعلام کردند که شماری از نامزدهای انتخابات پارلمانی افغانستان بیشتر از سقف تعیین‌شده توسط این کمیسیون در کارزارهای انتخاباتی هزینه کرده‌اند.

نور ولی خپلواک، معاون کمیته رسانه‌ای کمیسیون انتخابات افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که سقف تعیین‌شده هزینه‌ در کارزارهای انتخاباتی، هشت صد هزار افغانی تا ۲.۳ میلیون افغانی (معادل حدود ده هزار تا سی هزار دلار) است.

او گفت که گزارش‌های رسیده به آنها نشان می‌دهد که شماری از نامزدها بیشتر از این حد تعیین شده مصرف کرده‌اند. او افزود که کمیسیون در قدم اول از "متخلفین" خواستار اصلاح می‌شود و بعد به آنان اخطاریه می‌دهد، سپس آنها را جریمه نقدی کرده و در نهایت کسانی که این مورد را نقض کنند، با تایید کمیسیون شکایات انتخابات به نهادهای عدلی و قضای معرفی خواهند کرد.

هرچند این کمیسیون میزان این هزینه‌‌ها را اعلام نکرده ولی گفته می‌شود که شماری از نامزدها برای جلب آرای مردم، صدها هزار دلار هزینه کرده‌اند.

براساس طرزالعمل این کمیسیون تمام نامزدهای انتخابات پارلمانی افغانستان موظف هستند تا اولین گزارش مبارزات انتخاباتی خویش را در روزهای یازدهم الی سیزدهم از شروع مبازرات انتخاباتی به کمیسیون گزارش دهند و دومین گزارش آنان نیز باید در ۴۸ ساعت قبل از دوره سکوت به کمیسیون داده شود.

آقای خپلواک گفت که این کمیسیون تنها به گزارش مالی نامزدها اکتفا نکرده و تیم تحقیقاتی کمیسیون، این گزارش‌ها را بررسی خواهند کرد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption شهر کابل مملو از پوسترهای نامزدها است.

هزینه چاب عکس و پوستر

یکی از بخش‌های مهم هزینه‌های نامزدهای انتخابات پارلمانی چاب و نشر پوسترهای تبلیغاتی است که این روند باعث رونق بازار نشر و چاب در افغانستان نیز شده است.

در شهرهای مهم افغانستان، فضای شهر مملو از پوسترهای نامزدها است. آنان برای چاپ هر متر پوستر معادل ۳۰ الی ۱۰۰ دلار می‌پردازند.

حتی شهرداری کابل اعلام کرده که در چند روز اول تبلیغات انتخاباتی بیش از دو میلیون افغانی ( بیشتر از ۲۶ هزار دلار) درآمد داشته است.

نوید حکیمی، مدیر مسئول یکی از چاپ‌خانه‌ها در کابل می‌گوید که در اولین روزهای انتخابات بیشتر از ۱۲۰ نامزد برای چاب پوستر و عکس به آنان مراجعه کردند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption یکی از مصارف عمده دیگر نامزدها تجمع هواداران آنان در هتل‌ها هستند

تجمع‌های هزاران نفری

یکی از مصارف عمده دیگر نامزدها، تجمع هواداران آنان در سالن‌های هتل‌ها است. در برخی از این گردهمایی‌ها که برای شرکت‌کنندگان غذا هم فراهم است، گاهی هزاران نفر شرکت می‌کنند. نوراحمد که در کابل مالک یک هتل است، به بی‌بی‌سی گفت که بعد از آغاز مبارزات انتخاباتی درآمد هتل او افزایش یافته است.

هزینه غذای هر نفر در این تجمع‌ها در کابل حد اقل به ۳۵۰ افغانی (حدود پنج دلار) می‌رسد.

به گفته نوراحمد، نه تنها درآمد هتل او بهتر شده بلکه مبارزات انتخابات باعث رونق تمام هتلها در کابل و سراسر افغانستان شده و اکنون شماری زیادی از نامزدها برای برگزاری تبلیغات انتخاباتی خود نوبت گرفته‌اند.