انفجار هلمند؛ نامزد انتخابات پارلمانی و هفت نفر دیگر کشته شدند

اچکزی
Image caption صالح محمدخان اچکزی نامزد انتخابات مجلس نمایندگان در ولایت هلمند بود

صالح محمدخان اچکزی نامزد انتخابات پارلمانی در انفجاری در ولایت هلمند کشته شد.

عمر زواک، سخنگوی والی هلمند به محفوظ زبیدی، خبرنگار بی‌بی‌سی گفت که فرد انتحارکننده مواد انفجاری‌ همراهش را در گردهمایی تبلیغاتی آقای صالح در شهر لشکرگاه منفجر کرد که دست‌کم هشت نفر کشته و ۱۱ نفر زخمی شدند.

این انفجار حوالی ساعت دو و نیم بعد از ظهر به وقت محلی زمانی رخ داد که هواداران آقای اچکزی در دفتر انتخاباتی او جمع شده بودند.

تاکنون مسئولیت این انفجار را هیچ گروهی بر عهده نگرفته است.

رئیس جمهوری افغانستان این حمله را تقبیح کرده و به ارگان‌های امنیتی افغانستان دستور داده که در تامین روند کمپین‌های انتخاباتی بیشتر توجه کنند.

هلمند یکی از ولایت‌های ناآرام افغانستان است. حضور طالبان در این ولایت نسبتا گسترده است و به عنوان پایگاه اصلی این گروه به شمار می‌رود.

حق نشر عکس EPA
Image caption در حمله به یک مرکز ثبت نام رأی‌دهندگان در غرب کابل در دوم ثور/اردیبهشت بیش از ۵۰ نفر کشته و ۱۱۲ نفر زخمی شدند.

همزمان با نزدیک‌شدن زمان انتخابات مجلس نمایندگان در افغانستان نگرانی‌ها نسبت به تامین امنیت روند این انتخابات بیشتر شده است.

پیش از این کمیسیون انتخابات افغانستان گفته بود که هشت نامزد انتخابات مجلس نمایندگان در ناامنی‌ها کشته شده‌اند. حدود ۱۰۰ نفر در حملات انتحاری و انفجاری به مراکز مرتبط با برگزاری انتخابات جان خود را از دست داده‌اند.

دست‌کم دو کارزار انتخاباتی و یک مرکز توزیع کارت رای‌دهی هدف حملات انتحاری قرار گرفته‌اند.

یک هفته پیش حمله انتحاری به یک گردهمایی انتخاباتی در ولایت ننگرهار در شرق افغانستان جان دست‌کم ۱۴ نفر را گرفت و ۴۱ نفر دیگر را زخمی کرد.

طالبان تهدید کرده‌اند که روند انتخابات را هدف قرار می‌دهند. این گروه با نشر اعلامیه‌ای به نیروهایش دستور داده است که افرادی را که برای موفقیت روند انتخابات و تامین امنیت آن تلاش می‌کنند، هدف قرار دهند.

در کنار طالبان، گروه موسوم به دولت اسلامی، داعش هم تهدید جدی امنیتی دیگری پنداشته می‌شود.

چندی پیش در پی افزایش حملات به مراکز ثبت‎ نام رای‌دهندگان در افغانستان، مجلس نمایندگان مقام‌های ارشد امنیتی این کشور را برای استجواب به مجلس فراخواند. مقام‌های امنیتی در این نشست از "طرح جدید امنیتی" خبر دادند.

انتخابات مجلس نمایندگان افغانستان قرار است در ۲۸میزان/مهر برگزار شود. ناامنی از چالش‌های عمده در برابر این انتخابات است.

مطالب مرتبط