برای نخستین بار یک زن از افغانستان عضو اجرایی کمیته بین‌المللی المپیک شد

افغانستان حق نشر عکس iocmedia
Image caption خانم اصغری در تیم بسکتبال زنان افغانستان بازی می‌کند.

کمیته بین‌المللی المپیک اعلام کرده که سمیرا اصغری، دختری از افغانستان به عنوان یکی از ۹ عضو اجرایی این کمیته پذیرفته شده‌است.

براساس اعلام این نهاد، این تصمیم در یکصد و سی و سومین نشست کمیته بین‌المللی المپیک در بوئنوس آیرس آرژانتین در آمریکایی جنوبی اتخاذ شد. از پنج عضو جدید این کمیته سه تا زن و دو نفر مرد هستند.

او توانسته است ۷۷ رای موافق را برای عضویت در کمیته بین‌المللی المپیک به دست آورد.

سمیرا اصغری، متولد سال ۱۳۷۴ است. او مدرک کارشناسی در رشته علوم سیاسی در گرایش روابط بین‌الملل دارد.

خانم اصغری به عنوان دروازه‌بان تیم فوتبال دختران افغانستان در لیگ فوتبال دختران این کشور بازی کرده است. او زمانی کاپیتان تیم بسکتبال دختران افغانستان بوده و اکنون نیز عضو تیم بسکتبال دختران است.

سمیرا اصغری، قبل از این شش سال در عرصه ورزش و همچنین نهادهای مدنی افغانستان کار کرده است، اما او به ورزش‌های کنگ‌فو، فوتبال و بسکتبال علاقه بیشتری دارد.

حق نشر عکس IOC
Image caption خانم اصفری توانسته است که ۷۷ رای از این جلسه بگیرد.

در پی روند هدفمند گزینش براساس یک رشته ضوابط مشخص، کمیسیون انتخاب اعضای المپیک که به ریاست پرنسس آن، دختر ملکه بریتانیا تشکیل شده، خانم اصغری، را در کنار ۴ تن دیگر معرفی کرده بود.

کمیته بین‌المللی المپیک از او به عنوان جوانترین عضو این کمیته یاد کرده است.

کمیته بین‌المللی المپیک (International Olympic Committee) یک نهاد بین‌المللی است که مسئولیت اجرای المپیک را بر عهده دارد.

این کمیته در ۲۳ ژوئن سال ۱۸۹۴ تشکیل شد و فعالیت‌های کمیته ملی المپیک کشورهای عضو زیر نظر این کمیته است.

افغانستان در سال ۱۳۱۵ خورشیدی عضو کمیته بین‌المللی المپیک شد. در همین سال کمیته ملی المپیک افغانستان رسماً مطابق منشور کمیته بین‌المللی المپیک ایجاد و در بازیهای المپیک ۱۹۳۶ برلین آلمان نیز شرکت داشت.

بودجه کمیته ملی المپیک افغانستان نیز از طرف کمیته بین‌المللی المپیک و سایر نهادهای کمک کننده و دیگر منابع تامین می‌شود.