سازمان ملل: تلفات غیرنظامیان ننگرهار برای اولین بار بیشتر از کابل شده است

تلفات غیرنظامیان در افغانستان حق نشر عکس Getty Images
Image caption گردهمایی‌های زیادی در افغانستان در اعتراض به تلفات غیرنظامیان و برای بزرگداشت از این قربانیان راه اندازی شده است

دفتر نمایندگی سازمان ملل در کابل در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد که آمار تلفات غیرنظامیان در ۹ ماه گذشته در افغانستان نشان‌دهنده رقم بالای تلفات غیرنظامیان به گونه دوامدار است. همچنین، در این گزارش آمده است که تلفات غیرنظامیان در ننگرهار برای اولین‌بار از کابل بیشتر شده است.

در گزارش تازه سازمان ملل متحد برای افغانستان (یوناما) که امروز چهارشنبه (۱۸ میزان/مهر) نشر شده، آمده است که در این مدت ۲۷۹۸ غیرنظامی کشته و ۵۲۵۲ غیرنظامی دیگر زخمی شده‌اند.

گزارش یوناما می‌گوید که استفاده از مواد انفجاری جاگذاری‌شده توسط "عناصر ضد حکومت" عامل اصلی تلفات غیرنظامیان بوده است.

نمایندگی سازمان ملل در افغانستان افزوده است که جنگجویان ضد دولت افغانستان مشخصا غیرنظامیان از جمله اقلیت‌های قومی و مذهبی را هدف گرفته‌اند.

عاملان تلفات غیرنظامیان

موضوع تازه‌ای که در گزارش یوناما به آن اشاره شده افزایش تلفات در ولایت شرقی ننگرهار است.

یوناما می‌گوید برای اولین‌بار تلفات غیرنظامیان در ننگرهار از کابل بیشتر شده است. در این گزارش درباره تلفات غیرنظامیان در این ولایت آماری ارائه نشده، اما گفته شده است که نسبت به یک سال قبل دو برابر افزایش یافته است.

ولایت ننگرهار در شرق افغانستان و هم‌مرز با پاکستان، پایگاه اصلی گروه موسوم به دولت اسلامی، داعش محسوب می‌شود.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان یافته‌های سازمان ملل را 'بی‌اساس ' خوانده است. آقای مجاهد به بی‌بی‌سی گفت که حملات انتحاری و انفجاری طالبان امسال کمتر از گذشته بوده و عملیات‌های این گروه بر اهداف نظامی متمرکز بوده است.

نمایندگی سازمان ملل اما گفته است که گزارش تازه این نهاد با استناد به منابع مستقل و آزاد و مصاحبه با منابع دست اول، از جمله قربانیان انجام شده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption در گزارش تازه یوناما آمده است که در ۹ ماه گذشته ۲۷۹۸ غیرنظامی کشته و ۵۲۵۲ غیر نظامی دیگر زخمی شده‌اند.

یوناما افزوده است که از آن‌جا که هیچ راه حل نظامی برای پایان دادن به جنگ افغانستان وجود ندارد، این نهاد خواهان حل و فصل فوری و صلح‌آمیز جنگ است. سازمان ملل متحد از شورشیان و جنگجویان ضد دولت افغانستان خواسته است که هدف قراردادن غیرنظامیان را هر چه زودتر متوقف کنند.

در گزارش قبلی یوناما آمده بود که آمار غیرنظامیانی که در سال جاری میلادی در افغانستان کشته شده‌‌اند، بی‌سابقه بوده است.

در شش‌ ماه اول امسال ۱۶۹۲ غیرنظامی در خشونت‌های جاری کشته شدند. این رقم از سال ۲۰۰۹ میلادی که سازمان ملل شروع به ثبت آمار تلفات افغانستان کرده، تا کنون سابقه نداشته است.