سازمان ملل از روند تامین امنیت انتخابات افغانستان ابراز رضایت کرد

افغانستان حق نشر عکس Reuters
Image caption ۵۴ هزار نیرو، شامل نیروهای ارتش، پلیس و امنیت ملی افغانستان در روند تامین امنیت مشارکت خواهند داشت.

دفتر نمایندگی سیاسی سازمان ملل درافغانستان (یوناما) اعلام کرده که با توجه به تهدیدهای امنیتی که در افغانستان وجود دارد، نیروهای امنیتی در زمینه تامین امنیت انتخابات پارلمانی که تا هشت روز دیگر برگزار می‌شود، پیشرفت‌های قابل ملاحظه داشته‌اند.

در خبرنامه این نهاد که امروز(پنجشنبه ۱۹ میزان/مهر) نشر شد، آمده که نیروهای امنیتی افغانستان شرایطی را فراهم کرده‌اند که بیشتر شهروندان این کشور بتوانند به پای صندوق‌های رای بروند.

تادامیچی یاماموتو، نماینده ویژه سازمان ملل در افغانستان گفته که "نیروهای امنیتی افغانستان مسئولیت تامین امنیت روند انتخابات را به صورت کامل به عهده دارند و تا حد امکان باید شرایطی را فراهم کنند که تمام افراد واجد شرایط رای‌دهی از حق رای خود استفاده کنند."

براساس برنامه‌ریزی دولت افغانستان، روند مدیریت تامین امنیت انتخابات پارلمانی به وزارت کشور/ داخله افغانستان واگذار شده است تا با هماهنگی با کمیسیون انتخابات افغانستان این ماموریت را انجام دهد.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
انتخابات پارلمانی افغانستان و مشکل ناامنی

نصرت رحیمی، معاون سخنگوی وزارت کشور افغانستان اعلام کرده که ۵۴ هزار نیرو، شامل نیروهای ارتش، پلیس و امنیت ملی افغانستان در روند تامین امنیت مشارکت خواهند داشت. علاوه بر این نیروها، ناتو نیز اعلام کرده است که در تامین امنیت انتخابات افغانستان یاری می‌رساند.

آقای یاماموتو از نهادهای امنیتی بخاطر گماشتن نیروهای امنیتی زن برای فراهم کردن مشارکت زنان افغانستان نیز قدردانی کرده‌اند.

سازمان ملل اعلام کرده که برای نخستین بار امنیت انتخابات به طور کامل توسط نیروهای امنیتی افغانستان تامین می‌شود.

سازمان ملل همچنین از نیروهای امنیتی افغانستان خواسته که در روند برگزاری انتخابات افغانستان بی‌طرف بمانند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption طالبان تهدید کرده که تمام تلاش خود را برای جلوگیری از برگزار نشدن انتخابات پارلمانی انجام خواهد داد.

امنیت انتخابات افغانستان چگونه تامین می‌شود؟

تامین امنیت انتخابات افغانستان یکی از چالش‌های عمده در روند برگزاری آن است. در روز انتخابات قرار است حدود ۵۱۰۰ مرکز رای‌دهی و حدود ۲۱ هزار محل رای‌گیری باز باشند.

در ابتدا قرار بود که هفت هزار مرکز رای در سراسر افغانستان باز باشند ولی دولت قادر به تامین امنیت حدود دو هزار مرکز رای‌دهی دیگر نشد.

براساس اعلام کمیسیون انتخابات افغانستان، ثبت نام از رای دهندگان در شماری از این دو هزار مراکز نیز انجام شد ولی زمانیکه حکومت اعلام کرد که قادر به تامین امنیت این مراکز نیست، ثبت‌نام لغو و افراد ثبت نام شده از فهرست رای‌دهندگان خارج شدند.

با تمام این تدابیر تهدیدهای امنیتی بر مراکز رای‌دهی همچنان وجود دارد. طالبان تهدید کرده که تمام تلاش خود را برای جلوگیری از برگزار نشدن انتخابات پارلمانی به کار خواهند گرفت و از افرادش خواسته کسانی را که برای کامیابی این روند همکاری می‌کنند، هدف قرار دهند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption سازمان ملل اعلام کرده که برای اولین بار نیروهای امنیتی افغانستان امنیت انتخابات این کشور را مستقلانه تامین می‌کنند.

تاکنون برنامه جامع تامین امنیت انتخابات پارلمانی افغانستان رسانه‌ای نشده و نهادهای امنیتی از نشر جزئیات آن تاکنون خوداری کرده‌اند، ولی در انتخابات‌های قبلی نیروهای پلیس حلقه اول امنیت مراکز و محل‌‎های رای‌گیری را تشکیل می‌دادند و با این مراکز به صورت مستقیم در تماس بودند.

نیروهای ارتش ملی افغانستان نیز حلقه دوم امنیتی را تشکیل می‌دادند و نیروهای امنیت ملی افغانستان نیز در بیشتر مناطق حضور نامحسوس داشتند.

حلقه سوم توسط نیروهای امنیتی بین‌المللی تشکیل می‌شد که در کنار آن پوشش هوایی را نیز برای تمام نیروها فراهم می‌کرد.

در انتخابات کنونی به گفته امنیت ملی افغانستان روزانه در سراسر افغانستان حدود ۱۲۰ تهدید وجود دارد و نیروهای امنیتی ۶۰ تا ۸۰ درصد آنها را خنثی می‌کنند. نیروهای ناتو در حفظ امنیت این انتخابات حضور پررنگی ندارند و به نظر می‌رسد که مشارکت آنان نیز درحد فراهم کردن مشوره و پوشش هوایی است.