تنها نامزد بی‌رقیب انتخابات افغانستان کیست؟

افغانستان
Image caption آقای سنگه ازدواج کرده و صاحب چهار فرزند است

در میدان رقابت‌های انتخابات پارلمانی افغانستان، کسی که هیچ رقیبی در برابر خود ندارد، مردی از اقلیت‌های مذهبی سیک و هندو است. این دو اقلیت، می‌توانند تنها یک نماینده به پارلمان بفرستند.

نرندر سنگه، تاجری که تجربه کار سیاسی ندارد، شاید تا چند روز دیگر عضو عالی‌ترین مرجع قانون‌گذاری افغانستان ‌شود.

او پسر بزرگ اوتار سنگه خالصه است. مردی که برای رقابت در انتخابات پارلمانی ثبت نام کرده بود ولی چند روز بعد از ثبت نام در حمله انتحاری در شهر جلال آباد در جولای/ژوئیه امسال کشته شد.

بعد از مرگ پدر آقای سنگه با حمایت هندوها و سیک‌ها پا جای پای پدرش گذاشت و برای شرکت در رقابت‌های انتخابات پارلمانی ثبت نام کرد.

آقای سنگه می‌گوید که همراه با پدرش در یک تجمع پیروان سیک و هندو به جلال آباد رفته بود که در همان گردهمایی انفجار رخ داد و پدرش همراه با ۱۸ نفر دیگر کشته شد و خود او نیز در این حادثه به‌شدت زخمی شد.

او بعد از مرگ پدر برای درمان زخم‌هایی که از این حادثه برداشته بود، به هند برده شد.

بعد از طی مراحل درمان وقتی به افغانستان بازگشت، هندوها و سیک‌ها پیشنهاد نامزدی در انتخابات پارلمانی افغانستان را به او دادند. انتخابی از سر ناگریزی زیرا در انفجار ننگرهار بیشتر بزرگان این فرقه‌های مذهبی کشته شده بودند.

Image caption پدر آقای سنگه نفر چهارم ( از سمت راست) در ردیف اول که در انفجار جلال آباد کشته شد.

نرندر سنگه ۳۷ سال دارد و همانند میلیون‌ها جوان افغان دیگر به دلیل چهار دهه جنگ و نابسامانی‌های داخلی قادر به آموزش نشده است و مدرک تحصیلی ندارد.

آقای سنگه ازدواج کرده و صاحب چهار فرزند است. برای کودکان او و تمامی هندوها و سیک‌های افغانستان تا حالا زمینه‌های لازم برای آموزش مساعد نشده‌ است.

حتی آنان برای برگزاری مراسم مذهبی‌شان با مشکلاتی رو برو هستند.

این تنها مشکل این اقلیت‌ها نیست، آنان مدعی هستند که دارایی‌ها و ملکیت‌های شان هم در دوران چهار دهه جنگ افغانستان غصب شده است.

شغل عمده هندوها و سیک‌ها، تجارت و فروش داروهای سنتی معروف به "دوای یونانی" است.

شغل آقای سنگه هم تجارت است و می‌گوید در میدان سیاست تنها برای اقلیت هندو و سیک نه بلکه فراتر از آن به همه مردم افغانستان خدمت خواهد کرد.

Image caption آقای سنگه (نفر وسط) در انتخابات پارلمانی پیش رو بدون رقیب است

پسری که نشان پدر دارد

هندوها و سیک‌ها از گذشته‌های دور ساکن افغانستان بودند و چنان که آقای سنگه می‌گوید: در جنگ‌ها دخیل نبوده‌اند، ولی تلفات زیاد داده‌اند، مثلا هشت عضو خانواده آقای سنگه در دوران جنگ کشته شده‌اند.

او خود را شهروند اصیل افغانستان می‌داند و می‌گوید:" دولت و جامعه جهانی باید حقوق ما را بدهند و امروز جای افتخار است که هندوباوران نماینده‌ای به مجلس می‌فرستند."

'روستای عشق' در جنوب شرق افغانستان خالی از سکنه شد

اوتار سنگه خالصه، پدر نرندر سنگه، ۵۵ ساله بود و سابقه حضور در مجلس سنای افغانستان را داشت.

او همزمان با سفر اشرف غنی، رئیس جمهوری در ماه جولای سال جاری میلادی به جلال آباد رفت. به امید نمایندگی از مردمش نامزد انتخابات پیش روی مجلس شد ولی در اولین حمله مستقیم به این اقلیت مذهبی کشته شد.

آقای خالصه در آخرین مصاحبه‌اش با بی‌بی‌سی گفته بود: "هشت عضو خانواده‌اش را از دست داده و اگر ۱۴ عضو دیگر خانواده‌اش را هم از دست بدهد از افغانستان خارج نمی‌شود و افتخار می‌کند اگر به خاطر وطن، گلوله به سینه‌اش بخورد."

Image caption نرندر سنگه

چرا بی‌رقیب؟

هندوها و سیک‌های افغانستان در انتخابات پیش‌رو یک نامزد دارند و کل کشور برای آنها یک حوزه انتخاباتی است.

بیشتر اعضای این اقلیت‌ها ساکن ولایت‌های کابل، غزنی، هلمند، خوست و ننگرهار هستند ولی تنها در ولایت هلمند، کابل و ننگرهار از این اقلیت‌ها حدود ۱۱۰۰ رای‌دهنده برای شرکت در انتخابات ثبت نام کرده‌اند.

آقای سنگه تنها نامزد هندوها و سیک‌ها در سراسر افغانستان، بدون رقیب است. او به دلیل اینکه رقیب ندارد، کارزار وسیع تبلیغاتی به راه نینداخته است.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
آخرین بازمانده سیک ها در هلمند از وضع زندگی‌اش می‌گوید

او می‌گوید با آنکه خیلی دلش می‌خواسته کارزار انتخاباتی راه بیندازد و با مردم دیدار داشته باشد ولی تهدیدهای امنیتی به او اجازه این کار را نداده است.

هندوها و سیک‌های افغانستان اقلیت‌هایی هستند که در ادوار مختلف در انزوای اجتماعی و سیاسی بوده‌اند. پس از دهه هفتاد بخش وسیعی از جمعیت هندو و سیک‌، افغانستان را ترک کردند و آنگونه که اوتارسنگه خالصه به بی‌بی‌سی گفته بود در حدود دو هزار خانواده هندو در زمان طالبان به افغانستان بازگشتند.

Image caption اوتار سینگ سابقه کار در ارتش و سنای افغانستان را داشت

اکنون نرندر سنگه می‌گوید با راه یافتن به مجلس برای بازگرداندن دارایی‌های غصب شده هندوها و جلب توجه و کمک به پیروان این مذهب از هیچ تلاشی دریغ نخواهد کرد.

او گفت که سیک‌ها و هندوها در محرومیت تاریخی بوده‌اند و حالا که او به مجلس می‌رود تلاش می‌کند تا این اقلیت همانند سایر شهروندان افغانستان از خدمات یکسان برخوردار شوند.

سیک‌ها و هندوهای افغانستان پیش از این نماینده‌ای در مجلس نمایندگان نداشتند، تنها یک نفر از آنان در مجلس سنا حضور داشت. آقای سنگه نخستین نماینده این اقلیت‌ها در ولسی جرگه خواهد بود که بر اساس یک فرمان حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان از چنین حقی برخوردار شده است.

مجلس نمایندگان افغانستان ۲۵۰ کرسی دارد.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
مشکلات آموزشی کودکان هندو و سیک در افغانستان