امنیت انتخابات افغانستان چگونه تامین می‌شود؟

نیروهای رزمی افغانستان حق نشر عکس Getty Images
Image caption ۵۴ هزار نیروی ویژه تامین امنیت انتخابات را برعهده خواهند داشت

امنیت برگزاری انتخابات مهمترین چالش پیش روی حکومت افغانستان است. چندین حمله انتحاری در مرحله ثبت‌نام رای‌دهندگان و نیز حملات انتحاری که جریان کارزارهای انتخاباتی در ولایت‌های هلمند و ننگرهار را هدف قرار داد، نگرانی‌ها درباره امنیت انتخابات پارلمانی ۲۸میزان/ مهر را افزایش داده است.

مردم و نهادهای ناظر نیز در این باره بارها ابراز نگرانی کرده‌اند و از دولت خواسته‌اند که دراین مورد برنامه‌های خویش را به درستی عملی سازد.

حکومت وحدت ملی افغانستان نیز به مردم و مجامع بین‌المللی این تعهد را سپرده است که از تمامی نیروها و ظرفیت خویش در برقراری نظم و امنیت انتخابات پارلمانی استفاده کند.

این انتخابات از این نظر نیز مهم است که حکومت در بهار سال آینده انتخابات ریاست جمهوری را پیش روی دارد و انتخابات پارلمانی آزمونی است تا حکومت ثابت سازد که میتواند امنیت انتخابات را به خوبی تامین کند و شرکا و هم‌پیمانان بین‌المللی را از این جهت راضی نگه دارد.

در این گزارش سعی شده به سوال‌هایی که در مورد امنیت برگزاری انتخابات وجود دارد پاسخ داده شود.

امنیت انتخابات افغانستان را کدام نهادها بر عهده دارند؟

وزارت داخله/کشور، وزارت دفاع و ریاست امنیت ملی سه نهاد امنیتی افغانستان هستند که از سه ماه به این سو برای تامین روند انتخابات در حال فعالیت بوده‌اند. نیروهای بینالمللی مستقر در افغانستان نیز به این جمع کمک خواهند کرد. در روز برگزاری انتخابات نیروهای این نهادها برای حفظ امنیت و جلوگیری از بروز خطر حمله به رای‌دهندگان در محل‌های لازم مستقر خواهند شد.

چه تعداد نیرو در روز انتخابات گماشته خواهند شد؟

مقام‌های امنیتی افغانستان به بی‌بی‌سی گفته‌اند که قرار است ۵۴ هزار نیرو، متشکل از سربازان ارتش، پلیس و امنیت ملی افغانستان تامین امنیت انتخابات را برعهده خواهند داشت اما آنگونه که مسئولان گفته‌اند تمامی نهادهای امنیتی افغانستان و بین‌المللی در روز انتخابات به حالت آماده‌باش درخواهند آمد. رقم کلی این نیروها به این صورت است:

  • ارتش ملی: ۱۹۵ هزار نفر
  • پلیس ملی: ۱۵۷ هزار نفر
  • امنیت ملی: حدود ۴۵هزار نفر
  • نیروهای بین‌المللی: حدود ۱۵هزار
حق نشر عکس Getty Images
Image caption نیروهای ارتش، پلیس و امنیت ملی افغانستان برای حفاظت از امنیت انتخابات چندین کمربند امنیتی ایجاد خواهند کرد

در انتخابات پارلمانی قبلی (۲۰۱۰) چه تعداد نیرو نقش داشتند؟

حدود ۳۵۰ هزار سرباز افغان مامور تامین امنیت انتخابات پارلمانی سال ۲۰۱۰ بود. اما مقام‌های امنیی گفته که اینبار برای امنیت انتخابات پارلمانی ۵۰ هزار سرباز به گونه اختصاصی موظف شده و ۳۰۰ هزار سرباز دیگر در حالت آماده باش قرار دارند.

ناتو در تامین امنیت چه نقشی دارد؟

نیروهای بین‌المللی مستقر در افغانستان در همکاری و هماهنگی با نیروهای داخلی در تامین امنیت نقش خواهند داشت. در انتخابات پارلمانی ۲۰۱۰ بیش از صد هزار سرباز بین‌المللی در کنار نیروهای افغان در تامین امنیت انتخابات سهیم بودند. اما در انتخابات پیش‌رو حدود ۱۴ هزار سرباز بین‌المللی نقش مشوره دهی به نیروهای افغان و در صورت ضرورت حمایت هوایی محدود از این نیروها را خواهند داشت.

چه شیوه‌ای برای حفظ امنیت محل‌های رای‌دهی در نظر گرفته شده؟

محافظت از محل‌ها و مراکز رای‌دهی برعهده پلیس خواهد بود که در عین حال آخرین کمربند امنیتی در اطراف محل‌های رای‌گیری را نیز تشکیل خواهند کرد. کمربند دوم امنیتی به وسیله نیروهای ارتش ایجاد می‌شود و نیروهای هوایی نیز کمربند امنیتی برفراز مراکز رای را با انجام پروازهایی در طول روز انتخابات ایجاد می‌کنند. راه‌های منتهی به محل‌های رای‌دهی و مناطق حساس همه از زمین و هوا تحت نظارت شدید قرار خواهند داشت تا از هرگونه حمله مخالفان علیه انتخابات جلوگیری شود.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption ۲۱ هزار محل رای‌دهی برای انتخابات افغانستان در نظر گرفته شده و مواد انتخاباتی به این محل‌ها ارسال می‌شود

کارمندان امنیت ملی افغانستان نیز در زمینه شناسایی و کشف طرح‌های اخلال‌گرانه و فعالیت‌های خرابکارانه، فعالیت‌های متمرکز و گسترده‌ای انجام خواهند داد.

هماهنگی میان کمیسیون انتخابات و نیروهای امنیتی دارای چه ماهیتی است؟

برای ایجاد هماهنگی میان کمیسیون انتخابات و نیروهای امنیتی، یک مرکز هماهنگی تشکیل شده است.

حفظ امنیت مراکز ثبت نام رای‌دهندگان اولین مرحله‌ برنامه تامین امنیت انتخابات بود که با پایان یافتن زمان ثبت نام به اتمام رسیده است. مرحله بعدی، امنیت انتقال مواد انتخاباتی از کابل به مراکز ولایات و از آنجا به تمامی محل‌های رای‌دهی است که تا روز انتخابات ادامه خواهد داشت.

مرحله سوم و نهایی، برقرار نگهداشتن امنیت در روز انتخابات، در جریان انتقال صندوق‌های رای به مراکز ولایات و از آنجا به کابل است.

تمامی این مراحل زیر نظر "مرکز هماهنگی نیروهای امنیتی و کمیسیون انتخابات افغانستان" اجرا می‌شود. این مرکز هفته‌ای یک بار جلسه هماهنگی برگزار می‌کند که نیروهای بین‌المللی هم در آن حضور می‌یابند.

چه تعداد از پلیس زن در امنیت انتخابات سهم خواهند داشت؟

۲۱ هزار محل رای‌دهی در روز انتخابات فعال خواهد بود. هر کدام از این مراکز به دست‌کم یک پلیس زن نیاز دارند تا زنان را تلاشی/بازرسی کنند و امنیت زنانی را نیز که به عنوان کارمندان امور انتخابات کار می‌کنند تامین کنند. ممکن است در برخی مناطق به دلیل سنت‌های رایج در آنها، استقرار زنان پلیس مقدور نباشد.

آیا نگرانی در مورد احتمال باز نشدن شماری از محل‌های رای‌دهی در روز انتخابات وجود دارد؟

بیش از دو هزار محل رای‌دهی به دلیل مسایل امنیتی بسته شده است. حکومت تعهد کرده که تمامی ۲۱ هزار محل رای‌دهی باقمیانده را در روز انتخابات باز نگهدارد. طالبان به افراد خود دستور داده‌اند که امنیت روند انتخابات را برهم بزنند.

حمله گروه طالبان به محل‌های رای‌دهی در روز انتخابات منجر به بسته شدن آن محل‌ها خواهد شد.