از آغاز روند انتخابات افغانستان، ۱۵۴ نفر کشته شدند

انتخابات حق نشر عکس EPA
Image caption کمیسیون حقوق بشر می‌گوید در جریان ثبت نام رای دهندگان بیشتر از صد نفر کشته شدند

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می‌گوید به اساس اطلاعات ثبت شده در این نهاد، از آغاز روند ثبت نام رای‌دهندگان انتخابات پارلمانی ۱۵۴ نفر کشته و بیشتر از ۳۴۰ نفر زخمی شده‌اند.

سیما سمر، رئیس این کمیسیون امروز پنجشنبه ۲۶ میزان/مهر در یک نشست خبری گفت تنها در زمان ثبت نام رای دهندگان بیشتر از صد نفر کشته و بیشتر از۱۶۰ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

او همچنین می‌گوید که این نهاد حدود ۳۰ حمله را در جریان روند انتخابات ثبت کرده که در نتیجه آن ۵۴ نفر کشته و ۱۸۶ نفر زخمی شده‌اند.

به گفته او، شش نفر نیز در این زمان ربوده شده که سه نفرشان رها شدند.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان نیز چند روز پیش اعلام کرد که پس از نشر فهرست نهایی نامزدان، ۹ نامزد کشته شدند.

در تازه‌ترین مورد از ناامنی‌های مرتبط به انتخابات، روز گذشته در یک انفجار در دفتر انتخاباتی عبدالجبار قهرمان، نامزد انتخابات پارلمانی در هلمند در جنوب افغانستان، او و سه نفر دیگر کشته و هفت نفر زخمی شدند.

حق نشر عکس صفحه فیسبوک عبدالجبار قهرمان
Image caption عبدالجبار قهرمان، نامزد انتخابات پارلمانی در ولایت جنوبی هلمند روز گذشته در یک انفجار در دفتر انتخاباتی اش کشته شد

خانم سمر نیز از ناامنی به عنوان یکی از چالش‌های مهم انتخابات یاد کرد و از نهادهای امنیتی خواست برای تامین امنیت این روند به خصوص در مراکز رای دهی زنان، به گونه جدی عمل کنند.

این نهاد همچنین از نیروهای بین‌المللی خواست همکار نیروهای امنیتی افغانستان برای تامین امنیت باشند.

خانم سمر از مردم نیز خواست به گونه گسترده در انتخابات اشتراک کنند تا این روند مشروعیت خود را به دست آورد.

مقام‌های امنیتی افغانستان اعلام کردند که بیش از پنجاه هزار نیرو به گونه اختصاصی برای تامین امنیت انتخابات موظف شدند و حدود ۳۰۰ هزار نیرو در حالت آماده باش می‌باشد.

طالبان نیز مخالفت‌شان را با این روند اعلام کردند.