عبدالجبار قهرمان و کارزارهای انتخاباتی که به مرگ انجامید

قهرمان حق نشر عکس ABDULJABAR QHARAMAN/FB
Image caption عبدالجبار قهرمان بامداد روز چهارشنبه در آخرین روز کارزارهای انتخابات پارلمانی، در اثر انفجاری که مسئولیت آن را گروه طالبان به عهده گرفت، کشته شد.

عبدالجبار قهرمان در دور شانزدهم مجلس نمایندگان افغانستان از سوی مردم هلمند به‌عنوان نماینده به این مجلس راه یافت. در کارزارهای انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۳ از حامیان اشرف غنی و عضو "گروه انتخاباتی تحول تداوم" بود.

با افزایش تهدیدهای امنیتی در هلمند، او به عنوان نماینده رئیس جمهوری به این ولایت جنوبی افغانستان فرستاده شد تا نبرد با جنگ‌جویان مخالف دولت را مدیریت کند.

آقای قهرمان در سال ۱۳۳۷ در ولسوالی/شهرستان سپین‌بولدک قندهار زاده شد. مدرک کارشناسی ارشد را در سال ۱۳۶۳ از دانش‌گاه نظامی کابل به دست آورد.

او از شبه‌نظامیان اطلاعاتی دوران حکومت دکتر نجیب‌الله، رئیس جمهوری پیشین افغانستان و از چهره‌های مطرح در سال‌های اخیر بود.

با آنکه در دوران ریاست جمهوری دکتر نجیب، از شهرت زیادی برخوردار نبود اما در پی فروپاشی رژیم طالبان و تغییر نظام، از مهاجرت به افغانستان بازگشت و توانست جایی برای خودش در میدان سیاست و حوزه‌های قانون‌گذاری و امنیت باز کند. او در در یک سال اخیر ریاست کمیته انسجام حزب وطن را به عهده داشت.

عبدالجبار قهرمان بامداد روز چهارشنبه ۲۵ میزان/مهر و آخرین روز کارزارهای انتخابات پارلمانی، در اثر انفجاری که مسئولیت آن را گروه طالبان به عهده گرفت، کشته شد.

Image caption نمودار شمار نامزدهای زن و مرد در هلمند

تاسیس و تقویت دوباره حزب وطن

حزب وطن در دهه ۶۰ خورشیدی و زمانی که دکتر نجیب الله دبیر آن بود، نقش تاثیرگذار سیاسی در افغانستان داشت ولی فعالیتش همزمان با پایان حکمرانی سلسله مربوط به حزب دموکراتیک در افغانستان متوقف شد.

اما حدود یک‌سال پیش با تلاش آقای قهرمان و شماری از اعضای دیگر این حزب و هواداران دکتر نجیب الله، دوباره به فعالیت آغاز کرد. پس از آغاز دوباره فعالیت حزب وطن، عبدالجبار قهرمان مسئولیت ریاست انسجام حزب را به عهده گرفت.

ایمل لیار، معاون کمیته سراسری انسجام حزب وطن به بی‌بی‌سی گفت عبدالجبار قهرمان در صدد سازمان‌دهی و انسجام یک نیروی سیاسی "خدمت‌گذار" برای مردم افغانستان بود و به خاطر انسجام دوباره این حزب تلاش‌های بیشتری را آغاز کرده بود.

رهبری این حزب کمیسیونی را برای تدارک و تدویر کنگره حزب ایجاد کرده بود تا پس از پایان انتخابات پارلمانی، جلسه سراسری اعضایش را برگزار کنند.

Image caption اوتار سینگ سابقه کار در ارتش و سنای افغانستان را داشت

انتخابات و کارزارهای منتهی به مرگ

از زمانی که ثبت نام نامزدان برای انتخابات پارلمانی افغانستان آغاز شده، تا به حال در چندین مورد، کارزارهای انتخاباتی هدف حمله قرار گرفته و دست کم ده تن از نامزدان در رویدادهای گوناگون جانشان را از دست داده‌اند:

۱. اوتار سنگ خالصه، نامزد هندوها وسیک‌های افغانستان برای انتخابات پارلمانی در ۱۰ سرطان/تیر در حمله انتحاری در ولایت ننگرهار کشته شد.

۲. سید عبیدالله سادات، یکی از نامزدان برای انتخابات پارلمانی افغانستان در تاریخ ۲۴ سرطان/تیر در ولایت غزنی ترور شد.

۳. حاجی حیات‌الله، از متنفذان قومی و نامزد مجلس نمایندگان در ۸ اسد/مرداد در یک حمله انتحاری در ولایت ننگرهار کشته شد.

۴. محمد انور نیازی، نامزد مجلس نمایندگان از ولایت پروان در ۱۱ سنبله/شهریور در پی انفجار مین مقناطسی کارگذاری‌شده در خودرو حاملش، در ساحه شیرپور کابل کشته شد.

۵. جلال‌الدین صالحی، نامزد انتخابات پارلمانی از ولسوالی/شهرستان شکردره کابل، در ۳ سنبله/شهریور در کابل کشته شد.

۶. نصیر مبارز، نامزد انتخابات پارلمانی از ولایت تخار در۴ میزان/مهر در یک کمین افراد مسلح کشته شد.

۷. حاجی داوود: پس از تصرف دوباره شهر غزنی توسط نیروهای امنیتی، جسد حاجی داوود، یکی از نامزدان انتخابات پارلمانی افغانستان در ۷ میزان/مهر از بیمارستان غزنی پیدا شد. گفته شد که او در جریان نبردهای غزنی کشته شده ‌است.

۸. صالح محمد اچکزی، نامزد انتخابات پارلمانی افغانستان از ولایت هلمند در ۱۷ میزان/مهر در حمله انتحاری در مرکز ولایت هلمند، با هفت نفر دیگر کشته شد.

Image caption صالح محمدخان اچکزی دیگر نامزد انتخابات مجلس نمایندگان در ولایت هلمند نیز چند روز پیش کشته شد

#ازمابپرس ابزاری است که به شما امکان می‌دهد تا با سوال‌ها و دیدگاه‌های خود در تهیه مطالب و گزارش‌های بی‌بی‌سی فارسی سهیم شوید.

درباره #ازمابپرس بیشتر بدانید