انتخابات افغانستان؛ 'برخی نامزدها در تلاش خرید رای هستند'

افغانستان حق نشر عکس Getty Images
Image caption براساس قانون افغانستان خرید و فروش رای جرم پنداشته می شود.

یک نهاد ناظر انتخابات افغانستان اعلام کرده که برخی از "نامزدان پولدار" در تلاش خرید رای مردم هستند. بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان (فیفا) می‌گوید برخی از این نامزدان حتی به این نهاد نیز پیشنهاد استخدام ناظر و پول را داده‌اند.

براساس قانون افغانستان خرید و فروش رای جرم پنداشته می‌شود.

یوسف رشید، رئیس اجرایی "فیفا" ضمن ابراز نگرانی از این روند به بی‌بی‌سی گفت که شماری از نامزدهای انتخابات پارلمانی افغانستان از آنها خواسته‌اند که ناظران استخدام‌شده آنان را به عنوان ناظران فیفا به محل‌های رای دهی معرفی کنند.

آقای رشید هدف این اقدام نامزدان را دخالت در روند رای‌دهی دانست و گفت که هدف نامزدها این است که این ناظران بر رای دهندگان اعمال نفوذ کنند.

به باور رئیس اجرایی فیفا، این اقدام و تلاش، روند دموکراسی را به بحثی تجارتی تبدیل می‌کند.

او افزود تا دو ماه پیش عده‌ای دواطلبانه حاضر به نظارت از انتخابات بودند "ولی اکنون بحث پول مطرح است" این نهاد مدعی است که شماری از نامزدان حتی حاضر به پرداخت ۲۰۰ دلار به هر ناظر در روز انتخابات هستند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption کمیسیون انتخابات اعلام کرده که برای جلوگیری از تقلب رای دهندگان را انگشت نگاری خواهد کرد.

شماری از ناظران نامزدها و شاهدان عینی نیز به بی‌بی‌سی گفته که به آنها دستور داده شده ضمن نظارت از روند انتخابات رای شان را به نفع نامزدی که او را برای نظارت استخدام کرده، به صندوق رای‌دهی بریزند.

ناظران چه می‌گویند؟

یکی از ناظران که خواست نامش فاش نشود به بی‌بی‌سی گفت که به او ۲۰۰دلار آمریکایی پیشنهاد شده‌است.

او گفت که نامزدها نه تنها نظارت و رای ناظران را می‌خواهند بلکه از آنان خواسته که دیگران را نیز به رای دادن به آنان تشویق کنند.

حدود ۳۴۰ هزار ناظر برانتخابات افغانستان نظارت خواهند کرد که بیشتر آنان مربوط به نامزدهای پارلمانی هستند.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
تدابیر امنیتی برای انتخابات افغانستان

یکی از نامزدان به بی‌بی‌سی گفته که دو هزار ناظر استخدام کرده و به هر کدام از آنان یک هزار تا هفت هزار افغانی ( حدود ۱۴ الی ۹۰ دلار) برای مخارج عادی همان روز می‌پردازد.

یک ناظر دیگر انتخابات در مورد تعامل نامزدها با ناظران گفت، در قبال پرداخت حق‌الزحمه‌ ناظر به نامزد مورد نظر هم رای می‌دهد و هم از روند انتخابات نظارت می‌کند.

این فرد که خواست از او نام برده نشود، گفت که نامزد طرف او یک هزار ناظر دارد که به تمام آنها پول خواهد داد و علاو ه بر آن ۵۰۰ نفر دیگر در بدل پول به او رای خواهند داد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption ۲۲ هزار دستگاه بیومتریک به گفته کمیسیون انتخابات در سراسر مراکز رای دهی توزیع شده‌است.

یکی دیگر از این ناظران گفته که نامزد مورد نظرش برای هر رای ۸۰ دلار پیشنهاد کرده ولی تاکید کرده که باید به او رای داده شود "در غیر آن به وی شلیک خواهد کرد".

واکنش کمیسیون انتخابات

حفیظ الله هاشمی، سخنگو و عضو کمیسیون انتخابات افغانستان می‌گوید در صورت برملا شدن خرید و فروش رای با مرتکبان آن برخورد قانونی خواهد شد.

به گفته او کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان به ۳۴۰ هزار نفر کارت نظارت از انتخابات صادر کرده که شامل ناظران نامزدها، نهادهای نظارت کننده انتخابات، جامعه مدنی و روزنامه نگاران هستند.

انتخابات پارلمانی افغانستان روز شنبه (۲۸ میزان/مهر) برگزار می‌شود و حدود ۹ میلیون نفر برای شرکت در انتخابات ثبت نام کرده‌اند.

#ازمابپرس

درباره انتخابات پارلمانی افغانستان چه سوال‌هایی دارید؟

#ازمابپرس ابزاری است که به شما امکان می‌دهد تا با سوال‌ها و دیدگاه‌های خود در تهیه مطالب و گزارش‌های بی‌بی‌سی فارسی سهیم شوید.

درباره #ازمابپرس بیشتر بدانید