وزارت داخله افغانستان کشته شدن والی قندهار را تکذیب کرد

افغانستان
Image caption ژنرال ویسا در زمان حکومت دکتر نجیب الله به رتبه ژنرالی رسید.

وزارت داخله/کشور افغانستان اخبار حاکی از کشته شدن زلمی ویسا، والی ولایت قندهار را که روز گذشته در تیراندازی یک فرد مسلح در دفترش زخمی شده بود، رد کرده است. شماری از منابع محلی و رسانه ها صبح امروز گزارش داده بودند که آقای ویسا شب گذشته در بیمارستان در گذشته است.

نصرت رحیمی، معاون سخنگوی وزارت داخله افغانستان به بی‌بی‌سی گفته که عمل آقای ویسا موفقیت‌آمیز بوده و وضع او اکنون رضایتبخش است.

در حمله طالبان به دفتر والی قندهار عصر دیروز(پنجشنبه ۲۶ میزان/مهر) ژنرال عبدالرازق، فرمانده پلیس قندهار و یکی از افراد با نفوذ جنوب افغانستان کشته شد. مومن حسین خیل، رئیس امنیت قندهار نیز از جمله کشته‌شدگان این رویداد است.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان مسولان ارشد نهادهای امنیتی را جهت بررسی حادثه قندهار بعد از حمله دیروز به آن ولایت فرستاد.

آقای ویسا قبل از اینکه والی قندهار شود والی ولایت پکتیا در جنوب شرق و همچنین فرمانده سپاه ۲۰۹ شاهین در شمال افغانستان بود.

ژنرال ویسا در زمان حکومت دکتر نجیب‌الله به رتبه ژنرالی رسید.

او بعد از سقوط رژیم کمونیستی افغانستان در سال ۱۳۷۱ به روسیه رفته و بعد از سقوط گروه طالبان در سال ۱۳۸۱ دوباره به افغانستان برگشت.

او در ولایت قندهار متولد شده و اکنون ۷۱ سال دارد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption ژنرال رازق یکی از قدرتمندترین فرماندهان پلیس در جنوب افغانستان بود.

در حمله دیروز علاوه بر رئیس امنیت، عزیز احمد شیخل، رئیس منابع بشری ولایت و سلیم شهزاد تصویر بردار تلویزیون ملی افغانستان نیز کشته شدند.

این حمله زمانی انجام شد که اسکات میلر، فرمانده نیروهای ناتو و آمریکایی نیز در این محل حادثه حضور داشت که از این حمله جان سالم بدر برد.

نیروهای حمایت قاطع در افغانستان نیز گفته دو سرباز این نیروها در این حمله زخم برداشته‌اند.

ژنرال رازق یکی از قدرتمندترین فرماندهان پلیس در جنوب افغانستان بود. او به دلیل "قاطعیتش" در مبارزه با گروه طالبان شهرت داشت.

پیش از این، فرمانده پلیس قندهار نزدیک به ۱۰ بار هدف سوء قصد قرار گرفته بود.

حدود یک سال پیش، همایون عزیزی، والی پیشین قندهار در حمله‌ای به مهمانخانه‌‌اش در شهر قندهار زخمی شد. افزون بر او هفده نفر دیگر نیز در این رویداد زخمی و دوازده نفر از جمله معاون والی قندهار، کشته شدند. سفیر امارات متحده که در این رویداد زخمی شده بود بعدا در اثر همان زخم‌ها درگذشت.