گزارش‌ها از 'بی‌نظمی' در انتخابات افغانستان؛ 'چند انفجار کوچک روی داده'

انتخابات، پارلمان افغانستان
Image caption گفته شده در تعدادی از مراکز رای‌گیری مردم ساعت‌ها پشت در ماندند

براساس گزارش‌ها از افغانستان، شماری از مراکز رای‌دهی امروز باز نشده است. در برخی از مراکز هم گفته شده که دستگاه‌های بیومتریک درست کار نکرده‌اند.

با آنکه کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرده بود که روند رای‌گیری ساعت هفت صبح به وقت افغانستان آغاز می‌شود، اما شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی نوشته‌اند که تعدادی از مراکز تا نزدیک ظهر هم کارشان را آغاز نکرده بودند.

همزمان برخی هم از روند "کند" رای‌گیری و "بی‌نظمی" در مراکز شکایت کرده‌اند.

ویس احمد برمک، وزیر داخله افغانستان، در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی از تجمع و منتظر ماندن مردم پشت در مراکز رای‌گیری ابراز نگرانی کرده است.

آقای برمک گفته تجمع مردم می‌تواند مشکلات امنیتی ایجاد کند. با این حال او اطمینان داد که نیروهای امنیتی از تمام توان خود برای تامین امنیت انتخابات استفاده می‌کنند.

گزارش شده که چند انفجار کوچک در نزدیکی مراکز رای‌گیری در کابل و تعدادی از ولایت‌ها روی داده. پلیس کابل گفته دست کم یک نفر در انفجاری در منطقه "خواجه بغرا" کشته و سه نفر دیگر زخمی شده‌اند.

عمده‌ترین مشکلات در روند برگزاری انتخابات به نقل از بنیاد انتخابات شفاف افغانستان (تیفا):

  • ادامه تبلیغات انتخاباتی در نزدیکی برخی از محلات رای‌گیری
  • کار نکردن دستگاه بیومتریک در نزدیک به یک سوم مراکز رای‌گیری
  • به ۹ درصد از مراکز، دستگاه بیومتریک اصلا نرسیده است.
  • باز نشدن مراکز رای‌گیری تا ساعت ۱۱ امروز بخصوص در غرب کابل و ولایت‌های همانند بغلان، پکتیا، بلخ و بدخشان .

بی نظمی‌های مدیریتی نیز از مشکلات دیگر در روند انتخابات بوده که مواد حساس انتخابات به بعضی مراکز ارسال نشده و یا اینکه سرنوشت مراکز اصلا مشخص نیست.

همچنین گزارش شده است که در تعدادی از مراکز، فهرست رای‌دهندگان و برچسپ‌هایی که بر شناسنامه‌ها نصب شده همخوانی ندارند.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اعلام کرده رای‌گیری در مراکزی که امروز بنا به هر دلیلی باز نشدند، فردا (یکشنبه ۲۹ میزان) برگزار خواهد شد.

رای‌گیری در غزنی و قندهار

انتخابات امروز که با سه سال تاخیر انجام شده تنها در ۳۲ ولایت از ۳۴ ولایت افغانستان برگزار شده است.

دولت افغانستان پیشتر اعلام کرده بود که به دلایل امنیتی و تنش‌های سیاسی در ولایت غزنی، برگزاری انتخابات در این ولایت برای مدت نامعلومی به تعویق افتاده است.

دیروز هم دولت اعلام کرد که رای‌گیری ولایت قندهار هفته بعد انجام خواهد شد.

این تصمیم به دنبال تیراندازی روز پنجشنبه در پایان یک جلسه امنیتی در دفتر والی قندهار گرفته شده است. در آن حمله ژنرال عبدالرازق، فرمانده پلیس قندهار و مومن حسین خیل، رئیس امنیت این ولایت کشته شدند.