پایان انتخابات افغانستان؛ چهار میلیون رای با ۳۲ کشته

زنان حق نشر عکس Getty Images
Image caption 33 درصد رای دهندگان زنان بودند

عبدالبدیع صیاد، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، پایان انتخابات پارلمانی سال ۱۳۹۷ را اعلام کرد. انتخاباتی که بعد از تاخیری سه ساله، در روزهای ۲۸ و ۲۹ میزان/مهر برگزار شد.

کمیسیون گفت نزدیک به چهار میلیون نفر در ۳۲ ولایت به نامزدان دلخواه شان در پارلمان آینده رای دادند اما در دو ولایت دیگر، قندهار و غزنی انتخابات برگزار نشد.

در قندهار بخاطر نگرانی‌های امنیتی که پس از کشته شدن ژنرال عبدالرازق فرمانده پلیس بروز کرد، انتخابات یک هفته به تعویق افتاد. قرار است شنبه آینده (۲۷ اکتوبر) مردم قندهار پای صندوق‌های رای بروند. اما هنوز زمان برگزاری انتخابات غزنی اعلام نشده است.

آنچه گذشته:

روز اول

روز دوم

گروه طالبان با پخش هشدارهایی از مردم خواسته بود در انتخابات شرکت نکنند چرا که مراکز انتخابات و رای‌دهندگان را هدف حملات خود قرار خواهند داد. وزارت داخله/کشور از وقوع ۱۹۲ رویداد امنیتی در روز انتخابات خبر داد که در اثر آنها ۲۸ نفر کشته و ده‌ها نفر دیگر مجروح شدند و در روز دوم هم از مزارشریف در شمال خبر رسید که چهار تن از ناظران انتخاباتی کشته شده‌اند.

مشکلات فنی و امنیتی سبب شد تا ۴۰۱ مرکز رای‌گیری یا باز نشود، و یا هم با تاخیر بازشود، به همین دلیل رای‌گیری‌ها ادامه یافت و به دومین روز کشانده شد.

رئیس کمیسیون اعلام کرد که در روز دوم از ۴۰۱ مرکز رای‌گیری تنها ۷۶ مرکز را توانستند باز کنند. بقیه به دلایل امنیتی باز نشد.

به گفته آقای صیاد میزان مشارکت ۴۵ درصد بوده است. این در حالی است که اطلاعات مربوط به ولایت بادغیس هنوز در دسترس کمیسیون قرار نگرفته. او می‌گوید از ۸.۸ میلیون ثبت نام‌شدگان، نزدیک به ۴ میلیون، رای داده‌اند. به گفته آقای صیاد ۶۷ درصد شرکت کنندگان مرد و ۳۳ درصد زنان بوده‌اند.

این در حالی است که در ولایت غزنی به دلایل سیاسی و در ولایت قندهار به دلیل امنیتی انتخابات در دو روز گذشته برگزار نشد.

بیشتر از ۲۵۰۰ نفر خود را برای دست یافته به کرسی مجلس نمایندگان نامزد کرده‌اند. از این میان ۴۰۱ نفر زنان اند.

۱۰ نامزد پیش از برگزاری انتخابات در رویدادهای مختلف امنیتی کشته شدند.

قرار است نتایج ابتدایی انتخابات امروز، در نزدهم ماه عقرب/آبان و نتایج نهایی در ۲۹ قوس/آذر اعلام شود.