غنی در قندهار: پاکستان طراحان قتل ژنرال رازق را به ما تحویل دهد

افغانستان حق نشر عکس Arg
Image caption آقای غنی بر دست مادر آقای رازق بوسه زد

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان که از ولایت قندهار در جنوب افغانستان دیدار می‌کند، از پاکستان خواسته که "طراحان قتل ژنرال عبدالرازق اچکزی"، فرمانده پیشین پلیس قندهار را به افغانستان تحویل دهد.

او که صبح امروز به ولایت قندهار رفت، در دیدار با بزرگان قندهار گفت که دولت افغانستان باور دارد که طراح قتل ژنرال رازق در پاکستان است و افغانستان حاضر است که دراین زمینه با هیات حقیقت‌یاب توسط هرکسی که تعیین می شود، همکاری کند.

آقای غنی دراین نشست از مردم قندهار خواست از تادین خان، برادر ژنرال عبدالرازق که دیروز به عنوان سرپرست فرمانده پلیس قندهار معرفی شده، حمایت کنند.

رئیس جمهوری افغانستان به بزرگان قندهار وعده داد که از تمامی امکانات دولت برای تامین امنیت قندهار استفاده خواهد کرد.

روابط آقای رازق با ارگ ریاست جمهوری افغانستان در زمان حیات او خوب نبود. حتی چند بار شایعات مبنی برکناری او از فرماندهی پلیس قندهار به سر زبانها افتاد که آقای رازق گفت هیچ کسی جز مردم قندهار نمی‌توانند او را برکنار کنند.

این تنش زمانی بیشتر احساس می‌شد که در مراسم واگذاری هلیکوپترهای بلک‌هاک آمریکایی در سپتامبر ۲۰۱۷ در فرودگاه قندهار آقای غنی از مقام‌های ارشد این ولایت نام برد و از ژنرال رازق یادی نکرد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption پیش از این، فرمانده پلیس قندهار نزدیک به ۱۰ بار هدف سوء قصد قرار گرفته بود

"قهرمان آزادی"

امروز آقای غنی به دیدار مادر آقای رازق رفت و بر دست او بوسه زد و لقب "قهرمان آزادی" را به ژنرال رازق داد. او همچنین وعده داد که مرکز آموزش پلیس قندهار را به نام ژنرال رازق نام‌گذاری کند.

در مراسم خاکسپاری آقای رازق هیچ یک از مقام‌های ارشد دولتی افغانستان حضور نداشت و به نظر می‌رسد در این سفر آقای غنی خواست با مردم قندهار بخصوص قوم اچکزی که ژنرال رازق نیز متکی به طرفداری آنها بود، روابطش را نزدیک کند.

آقای غنی در سفر امروز وعده داد که مقبره آقای رازق را خواهد ساخت و "بعد از این مشورت مردم قندهار راهنمای" او خواهد بود.

رئیس جمهوری افغانستان یکبار در گذشته در یکی از سفرهایش در قندهار با استقبال گرم روبرو نشد. سیدجان خاکریزوال، رئیس شورای ولایتی قندهار بر او تاخت و محافظان آقای غنی مجبور شدند که او را از مجلس بیرون کنند. اما امروز آقای خاکریزوال از سفر آقای غنی سپاسگزاری کرد و گفت که "با سفرت به قندهار بر روی زخم‌های مردم قندهار مرهم گذاشتی."

محمد اشرف غنی رئیس‌جمهوری افغانستان صبح امروز برای ابراز همدردی با ژنرال عبدالرازق فرمانده پیشین پلیس قندهار به ولایت قندهار رفت.

آقای رازق و ژنرال مومن حسین‌خیل، رئیس امنیت ولایت قندهار روز پنجشنبه گذشته در یک تیراندازی که گفته می‌شود از سوی محافظ والی قندهار صورت گرفته، کشته شدند.

حق نشر عکس Arg
Image caption آقای غنی وعده ساخت مقبره آقای رازق را داد.