میکروفون باز، کار دست اعضای کمیسیون انتخابات داد

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
میکروفون باز کار دست اعضای کمیسیون انتخابات داد

ویدئوی کوتاهی از دو عضو کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که در آن درباره اظهارات رئیس جمهوری این کشور صحبت می‌کنند.

در این ویدئو، به نظر می‌رسد وسیمه بادغیسی و حفیظ‌ الله هاشمی، دو عضو کمیسیون، روز یکشنبه، ۲۹ میزان/مهر، قبل از آغاز آخرین نشست خبری کمیسیون انتخابات و بدون آگاهی از اینکه میکروفون خانم بادغیسی باز است، با هم در حال صحبت هستند.

کمی پیشتر از آغاز این نشست مطبوعاتی، محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان از نیروهای امنیتی، نامزدهای انتخابات و مردم به دلیل آنچه روند موفق انتخابات خواند، تشکر کرده بود. اما آقای غنی در صحبت خود هیچ اشاره‌‌ای به کمیسیون مستقل، نهاد برگزار کننده انتخابات، نکرده بود.

خانم بادغیسی می‌گوید اشاره اش در این ویدئو، به مشکلاتی بوده که در بعضی از مراکز رای‌دهی در کابل روی داد و بعضی از مردم نتوانستند رای دهند. این مشکلات، عملکرد به گفته او «مثبت» کمیسیون انتخابات را زیر سوال برد.

او به بی‌بی‌سی گفت نگران بوده که مبادا «عملکرد کمیسیون انتخابات در به‌کار بستن شیوه‌های بازدارنده تقلب، رای دادن مردم بر اساس فهرست از پیش تعیین شده رای‌دهندگان در هر مرکز، استفاده از کارمندان دولت و معلمان در روز رای‌گیری برای کاهش هزینه‌ها، در کنار حضور میلیونی مردم» نادیده گرفته شود.

عضو کمیسیون انتخابات افغانستان گفت منظورش از کسانی که باید در برابر آن‌ها متحد بود، کسانی بوده که با ایجاد مشکلاتی بر سر راه انتخابات در کابل، سعی کردند مانع رای مردم شوند و دستاوردهای کمیسیون را زیر سوال ببرند.

در این ویدئو دیده می‌شود که خانم بادغیسی از آقای هاشمی جزئیات صحبت آقای غنی را می‌پرسد، و از اینکه او از کمیسیون انتخابات نامی نبرده، تعجب می‌کند.

پایان روز اول انتخابات پارلمانی افغانستان؛ 'سه میلیون' نفر رای دادند

آقای هاشمی می‌گوید که رئیس جمهوری تنها از نیروهای امنیتی، کاندیداها و مردم تشکر کرده است. خانم بادغیسی باز هم می‌پرسد: از کمیسیون (تشکر) نکرده؟ آقای هاشمی می‌گوید: خیر، رئیس جمهوری ناراحت است.

سپس آقای هاشمی که میکروفونش بسته است، رو به خانم بادغیسی می‌کند و از احتمال گزارش‌های بیشتر در مورد انتخابات صحبت می‌کند. اینجا چند جمله معدود آقای هاشمی بسیار روشن نیست. ولی پاسخ خانم بادغیسی، بهتر شنیده می‌شود.

خانم بادغیسی، می‌گوید: "ها، ‌به خطر افتادیم،‌ جمع کردن این کار بسیار مشکل است... باید همگی با هم متحد و قاطع باشیم،‌ و گرنه ما را می‌خورند."

انتخابات پارلمانی افغانستان با سه سال تاخیر روز شنبه، ۲۸ میزان/مهر برگزار شد. این انتخابات به دلایل تکنیکی، امنیتی و لجستکی به روز یکشنبه کشیده شد. در سراسر افغانستان انتخابات با مشکلات زیادی همراه بود و شمار زیادی از آنچه آنها سوء مدیریت انتخابات از سوی کمیسیون می‌خوانند، انتقاد کرد.

مشکلات و نارسایی‌های انتخابات پارلمانی افغانستان را کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی، کمیسیون مستقل حقوق بشر و نهادهای مستقل نظارت بر انتخابات نیز گزارش کرده‌اند و عبدالبدیع صیاد، رئیس کمیسیون انتخابات نیز به برخی از آنها اشاره و اذعان کرده است.

عبدالله: کارمندان کمیسیون حرف عین را پیدا کرده نمی‌توانستند

انتخابات افغانستان: پنج مشکل اصلی

پایان انتخابات افغانستان؛ چهار میلیون رای با ۳۲ کشته