وزارت خارجه افغانستان: نماینده‌های دولت در نشست مسکو شرکت نخواهند کرد

طالبان
Image caption روسیه گفت که هیئتی از طالبان در نشست مسکو شرکت می‌کند

وزارت خارجه افغانستان شرکت نماینده‌های دولت در نشست مسکو را تکذیب کرد.

صبغت احمدی سخنگوی وزارت خارجه افغانستان به بی‌بی‌سی گفت از طرف دولت کسی در این نشست شرکت نمی‌کند ولی اعضای شورای عالی صلح به عنوان یک نهاد مستقل، تصمیم گرفته‌اند که در این نشست حاضر باشد.

آقای احمدی گفت افغانستان از هر نشستی برای صلح استقبال می‌کند اما در هر گفتگویی برای صلح "باید رهبری و حاکمیت افغانستان به رسمیت شناخته شود.

پیشتر احسان طاهری، سخنگوی شورای عالی صلح افغانستان گفته بود که یک هیئت چهار الی شش نفره به نمایندگی از افغانستان در نشست مسکو شرکت می‌کند.

این نشست جمعه آینده ( ۱۸ عقرب/ آبان) قرار است در مسکو و با حضور نمایندگانی از ۱۲ کشور برگزار شود.

آقای طاهری اظهار امیدواری کرده بود که نشست مسکو یک گام دیگر برای تسریع و تقویت روند صلح با مالکیت و رهبری افغانستان باشد.

پیش از این سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، گفته بود که هیئتی از دفتر طالبان در قطر هم در این نشست شرکت خواهد کرد؛ گرچه گروه طالبان تاکنون در این‌باره اظهار نظر نکرده است.

اگر نمایندگان طالبان در این نشست شرکت کنند، نخستین‌بار خواهد بود که طالبان در روند گفت‌وگوهای مسکو شرکت می‌کند.

خبرگزاری رویترز روز شنبه (۶ عقرب/آبان) به نقل از مقامات روس گفته بود که محمد اشرف‌غنی، رئیس جمهوری افغانستان پذیرفته هیئتی از مقام‌های ارشد سیاسی این کشور را به گفت‌وگوهای صلح مسکو بفرستد.

نشست مسکو در حالی صورت می‌گیرد که گفت‌وگو‌های جداگانه‌ای میان آمریکا و گروه طالبان، در غیاب حکومت افغانستان، در هفته‌های گذشته اتفاق افتاده است.

حق نشر عکس HPC
Image caption گفته شده است که شورای عالی صلح افغانستان به نمایندگی از دولت در نشست مسکو شرکت می‌کند

روسیه در ماه اوت/ مرداد این گفت‌وگوها را پیشنهاد کرد و از طالبان خواست که در آن شرکت کند، اما این نشست در آن‌زمان به تعویق افتاد؛ چرا که دولت افغانستان گفته بود هر نشستی که درباره مسئله افغانستان برگزار می‌شود، باید به رهبری دولت افغانستان انجام شود.

بیشتر بخوانید:

گفته شده که وزارت خارجه روسیه از نمایندگان کشورهای پاکستان، ایران، هند، چین، آمریکا و چند کشور آسیای میانه به این نشست دعوت کرده است. در نشست‌های قبلی آمریکا حضور نداشت.

روسیه چند سالی است که گفت‌وگوهای جداگانه‌ای را روی آینده جنگ و صلح افغانستان به راه انداخته و در دو سال گذشته نشست‌هایی را در این‌باره میزبانی کرده است.

روسیه از زمانی‌که نیروهای گروه موسوم به دولت اسلامی، داعش در افغانستان ظاهر شده‌اند، در مسئله جنگ افغانستان نسبت به چند سال اخیر نقش فعال‌تری را عهده گرفته است. مسکو حضور داعش در افغانستان را به عنوان تهدیدی بالقوه برای خود تلقی می‌کند.

مطالب مرتبط