دوازده نوزاد در پنجشیر در خلال چهار ساعت جان باختند

زایشگاه عنابه حق نشر عکس EMERGENCY ORG
Image caption روزانه تا بیست کودک در زایشگاه ایمرجنسی عنابه به دنیا می‌آیند

دوازده نوزاد که در یک درمانگاه در ولایت پنجشیر افغانستان تحت مداوا بوده‌اند، به دلایلی که هنوز به درستی مشخص نشده جان داده‌اند. روزانه تا بیست کودک در این زایشگاه به دنیا می‌آیند.

زایشگاه "ایمرجنسی" که این واقعه در آن رخ داده، در ولسوالی عنابه در ۱۶ کیلومتری مرکز پنجشیر قرار دارد و در آن کودکانی از ولایت‌های مجاور درمان می‌شوند.

سه کودک از پنجشیر، سه کودک از کاپیسا و شش کودک دیگر هم از پروان بوده‌اند که به دلیل زاده شدن قبل از موعد، در دستگاه‌های مخصوص حفاظت و مداوا می‌شدند.

ایمرجنسی، یک نهاد بین‌المللی خیریه متعلق به کشور ایتالیا است که در ۱۸ کشور جهان خدمات پزشکی ارائه می‌کند. این نهاد در مورد جان دادن این دوازده کودک در پنجشیر، خبرنامه‌ای منتشر کرده و‌ در آن "عفونت خون" را دلیل احتمالی مرگ نوزادان ذکر کرده است.

ودود علی‌مردان سخنگوی والی پنجشیر گفت هیاتی شامل کارشناسان امور پزشکی اطفال، پلیس، اطلاعات و امور قضایی تعیین شده تا حقیقت ماجرا را کشف کند.

حق نشر عکس EMERGENCY ORG
Image caption دوازده کودک در این زایشگاه جان باختند

شیردل دانش، رئیس صحت عامه (اداره بهداشت) پنجشیر در گفتگو با بی‌بی‌سی علت وقوع این حادثه را احتمال قطع جریان آکسیژن به دلیل خاموش شدن جنراتور برق می‌خواند.

او همچنین گفت که نمونه خون کودکان به لابراتوارهایی در کابل فرستاده شده تا مورد آزمایش‌های لازم قرار بگیرد.

این دوازده کودک دیروز یکشنبه (۱۳ عقرب/آبان) در خلال چهار ساعت (هشت صبح تا ۱۲ ظهر) یکی پی دیگری جان دادند.

زایشگاه "ایمرجنسی" در عنابه از سال ۲۰۰۳ به این طرف، ۳۰۰ هزار مادر و نوزاد را مداوا کرده است.