خلبان افغان در هند اشتباهی دکمه هشدار هواپیماربایی را فشار داد

افغانستان حق نشر عکس Getty Images
Image caption یک مقام ارشد امنیتی در فرودگاه ایندیرا گاندی گفته که آنان کد مخصوص را در ساعت ۳:۳۰ بعد ازظهر به وقت محلی دریافت کردند

پلیس هند می‌گوید پس از آن که یک خلبان شرکت هوایی آریانا افغان در فرودگاه دهلی اشتباهی دکمه هشدار هواپیماربایی را قبل از پرواز فشار داد، باعث تاخیر حدود یک ساعت و چهل دقیقه‌ای در پرواز این هواپیما و سراسیمگی شماری از مسافران شد.

این هواپیما با ۱۲۳ سرنشین قرار بود که از فرودگاه ایندیرا گاندی شهر دهلی؛ پایتخت هند به قندهار در جنوب افغانستان پرواز کند که خلبانش مرتکب این اشتباه شد.

هواپیما مربوط به شرکت هوایی دولتی افغانستان بود که همه خلبان‌های این شرکت افغان هستند.

به نوشته هندوستان تایمز، خلبان این هواپیما گفت که او دکمه زنگ خطر را به اشتباه فشار داده است.

این حادثه روز شنبه (۱۹عقرب/آبان) اتفاق افتاد و نیروهای امنیتی فرودگاه ایندیرا گاندی بعد از این که زنگ هشدار هواپیماربایی به صدا درآمد، هواپیما را به گوشه‌ای از فرودگاه منتقل و آنرا بررسی کردند تا مطمئن شوند خطری آنرا تهدید نمی‌کند.

این هواپیما قرار بود به ساعت ۳:۳۰ بعد از ظهر به وقت محلی، دهلی را به مقصد قندهار ترک کند ولی بعد از این بازرسی مسئولان امنیتی باعث شد پس از نود و نه دقیقه تاخیر به ساعت ۵:۱۰ بعد از ظهر پرواز کند.

رویداد؛ ساعت ۵.۰۹ دقیقه به وقت محلی، بعد از این که مشخص شد تهدیدی متوجه آن نیست، هند را به مقصد افغانستان ترک کرده است.

یک مقام ارشد امنیتی در فرودگاه ایندیرا گاندی گفته که آنان کد مخصوص را که خلبان باید آنرا در زمان ربوده شدن هواپیماش با فشار دادن دکمه مخصوص به برج کنترل بفرستد، در ساعت ۳:۳۰ دقیقه عصر به وقت محلی دریافت کرده است.

به گفته مسئولان این هواپیما مربوط به خطوط هوایی آریانا افغان با شماره پرواز FG۳۱۲ بوده است.