امنیت ملی افغانستان 'سه جنگجوی خارجی عضو داعش' را در کابل بازداشت کرد

داعش
Image caption شاخه خراسان گروه داعش در ماه ژانویه ۲۰۱۵ اعلام موجودیت کرد

ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان اعلام کرده که سه جنگجوی خارجی گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش را در کابل بازداشت کرده است.

این ریاست امروز ۲۳ عقرب/آبان با نشر خبرنامه‌ای گفت که نیروهای ویژه امنیت ملی افغانستان در یک رشته عملیات هشت عضو گروه طالبان و داعش را همراه با مقداری سلاح و مهمات بازداشت کرده‌اند.

در این خبرنامه آمده که پنج نفر از این افراد اعضای گروه طالبان و سه نفرشان مربوط به داعش هستند.

امنیت ملی گفته این افراد قصد راه اندازی "حملات تروریستی و انفجاری" بر اهداف نظامی و غیرنظامی را در شهر کابل داشتند که پیش از انجام آنها بازداشت شدند.

در خبرنامه این اداره آمده که جنگجویان بازداشت شده داعش اتباع کشورهای ترکیه، تاجیکستان و پاکستان هستند.

ریاست امنیت ملی افغانستان ویدئویی از اعترافات بازداشت شدگان را منتشر کرده است. یکی از بازداشت شدگان به زبان ترکی، دیگر به زبان اردو و یکی دیگر به زبان فارسی به لهجه تاجیکستانی در مورد چگونگی پیوستن‌شان به گروه داعش سخن می‌گویند.

مشخص نیست این اعترافات تحت چه شرایطی گرفته شده است.

حق نشر عکس EPA
Image caption داعش مسئولیت چندین حمله خونین را در کابل به عهده گرفته است

داعش در افغانستان

در حال حاضر داعش در افغانستان عمدتا در ننگرهار در شرق افغانستان نفوذ و حضور دارد، ولی هرازگاهی برخی بمب‌گذاری و حملات انتحاری در کابل و برخی جاهای دیگر هم به این گروه نسبت داده می‌شود.

گروه داعش، افغانستان، ایران، پاکستان و برخی مناطق آسیای میانه را "ولایت خراسان" خلافت اسلامی می‌داند و به همین دلیل، اعضای این گروه در افغانستان "داعش خراسان" نامیده می‌شود.

شاخه خراسان گروه داعش در ماه ژانویه ۲۰۱۵ اعلام موجودیت کرد.